"Muharrem Taş için neden Sağlık Bakanlığı tarafından helikopter ambulans tahsis etmemiştir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Van'da yolun kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemeyen ve hayatını kaybeden 3 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölüm olayıyla ilgili soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

"1- Van Gürpınar İlçesi Yalınca Köyü Celi Mezrası’nda 2 Şubat 2014 tarihinde ateşlendikten sonra yolun kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemediği için hayatını kaybeden 3 yaşındaki Muharrem Taş’ın ölüm olayı ile ilgili soruşturma başlatılmıştır veya başlatılacak mıdır?
2- 3 yaşındaki Muharrem Taş’ın cenazesinin, babasının sırtında bir çuval içerisinde, Yalınca Köyüne  4 saatlik bir yürüyüşün ardından götürülmesini yansıtan fotoğraf, aynı zamanda AKP Hükümeti'nin Türkiye’yi getirmiş olduğu durumu da yansıtmamakta mıdır?
3- 3 yaşındaki Muharrem Taş için neden Sağlık Bakanlığı tarafından helikopter ambulans tahsis etmemiştir?
4- En yakın askeri birlikten neden destek ve yardım gönderilmemiştir?
5- Kış koşulları göz önüne alınarak daha önceden gerekli  acil yardım prosedürleri neden oluşturulmamıştır?
6- 3 yaşındaki Muharrem Taş için ailesi ve akrabaları tarafından yardım talep edilen kurum ve kuruluşlar hangileridir?
7- Yardım talep edilen kurum ve kuruluşlar konuyla ilgili neden yardımcı olmamıştır? Muharrem Taş’ın ölümüne neden seyirci kalınmıştır?
8- Van’da AKP Belediye Başkan Adayı için polisleri ve zırhlı araçları seferber eden AKP Hükümeti, kaderiyle baş başa bırakılan Muharrem Taş’ın ölümü ile ilgili sorumluluk üstlenecek midir?
9- Muharrem Taş’ın ölümü "devlet kayıtlarında" nasıl geçecektir?
10- Sağlık Bakanı'nın "Sağlıkta çağ atladık." ifadeleri basında yer almıştır. Görülen bu acı tablodan sonra Sağlık Bakanı istifa edecek midir?"

    Perşembe, 06 Şubat 2014 15:10

Bağlantılı Konular