"Mersin halkı direnecek ve oraya nükleer santral yaptırmayacak"

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Mersin’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapılmaması için halkın direneceğini belirterek, "Bu sevdadan vazgeçin. Mersin halkı direnecek ve oraya nükleer santral yaptırmayacak." dedi.

Aytuğ Atıcı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapılması planlanan yerin altında Ecemiş fay hattının geçtiğini ve bu nedenle santralin yapılmaması için itirazda bulunduklarını anımsattı.

Bunun üzerine yer lisansının yeniden gözden geçirildiğini ancak ardından "Uygundur Raporu" verildiğini belirten Aytuğ Atıcı, Mersin halkının da nükleer santralin yer lisansının iptali için Mersin İdare Mahkemesi’nde dava başvurusunda bulunduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz ay söz konusu nükleer santralle ilgili bazı iddiaları gündeme getirdiğini, inşaata başlandığını ve 20 bin ağacın kesildiğini söylediğini hatırlatan Aytuğ Atıcı, daha sonra inşaat alanına giderek bu iddialarını doğruladığını söyledi.

İnşaata hukuk dışı bir şekilde, ÇED Raporu olmadan başlandığını anlatan Aytuğ Atıcı, şöyle devam etti:

"Aldığımız haberlere göre inşaat durduruldu. Bu sevindirici bir olay ama AKP’yi tanıyan bizler, bunun geçici bir durum olabileceği, yeni bir taktik uygulanabileceği yönünde endişelerimiz var. Çünkü inşaat resmi bir karar neticesinden durdurulmadı.

Nükleer santral alanına taş ocağı yapılmasına göz yumuldu. Bunun zeminini hazırlayanlar hakkında gerekli işlemler yapılacak mı? Mersin Valiliği bu taş ocağı için ruhsat vermişti. Eğer durdurduğunuz taş ocağı inşaatı yasalara aykırıysa sorumlular hakkında işlem yapın. Eğer yasalara uygunsa neden durdurdunuz? Bu sevdadan vazgeçin. Mersin halkı direnecek ve oraya nükleer santral yaptırmayacak."

    Çarşamba, 05 Şubat 2014 16:18

Bağlantılı Konular