CHP Bayraktar’ın özürünü TBMM’nin gündemine getirdi

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na Erdoğan Bayraktar’ın özür dilemesiyle ilgili soru önergesi verdi.

“Bakanlıktan ve Milletvekilliğinden 25 Aralık 2013 tarihinde istifa ettiğini NTV Televizyon Kanalında katıldığı programda canlı yayında açıklayan Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar 3 Şubat 2014 tarihinde sizinle yaptığı görüşmeden sonra “Dava Arkadaşlarından” ve sizden özür dilemiş ve istifa kararından da vazgeçmiştir.

Bu bağlamda;
1- 25 Aralık 2013 tarihli 28863 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandığı üzere görevden alınan bir Bakanın üstelik te hakkındaki suçlamaları kabul ederek ‘“Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Soruşturma dosyasında var olan imar planlarının büyük bölümü Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerinden sonra Sayın Erdoğan Bayraktar’ın karar değiştirmesinin gerekçesi nedir?
2- 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili olarak ismi anılan Eski Bakan Sayın Erdoğan Bayraktar’a görüşme sırasında söz verilmiş midir? Verildi ise hangi konuda söz verilmiştir?
3- 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili olarak ismi anılan Eski Bakan Sayın Erdoğan Bayraktar eğer özür dilemeseydi, kendisinin “Yüce Divan”a gönderileceği yönündeki iddialar doğru mudur?
4- Sayın Erdoğan Bayraktar’ın istifa dilekçesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nda kaybedildiği iddiası doğru mudur?
5- 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ve Soruşturması ile ilgili olarak adı geçen Sayın Bayraktar ile ilgili fezleke hazırlanmış mıdır? Hazırlanmışsa TBMM’ye gönderilmiş midir?
6- 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ve Soruşturması ile ilgili olarak adı geçen 4 Bakan hakkında Adalet Bakanlığı’na gönderilen fezlekeler yeniden mi yazılacaktır? Fezlekeler Adalet Bakanlığı’nda neden bekletilmiştir?
7- Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili olarak adı geçen 4 Bakanın, yeniden hazırlanacak fezlekelerle “Yüce Divan”a gönderilmelerinin önüne mi geçilecektir?”

    Salı, 04 Şubat 2014 11:32

Bağlantılı Konular