Tanrıkulu, İbrahim Eren'in Türk Telekom Yönetim Kurulu'na yapılan atamasını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İbrahim Eren'in Türk Telekom Yönetim Kurulu'na bağımsız üye olarak atanmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

"Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

İçişleri Bakanı olduktan sonra bağımsız üye olarak bulunduğu yönetim kurulundan ayrılan Sayın Efkan Ala’nın yerine atanan isim açıklanmış ve Türk Telekom, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’i atadığını duyurmuştur.

Türk Telekom tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Şirketimiz Yönetim Kurulu, Bağımsız Yönetim Kurulu üyelerinden Sayın Efkan Ala’nın istifası üzerine boşalan üyeliğe, Türk Ticaret Kanunu’nun 363. maddesine göre, Yönetim Kurulu’nun kalan görev süresi boyunca görev yapmak ve yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında Genel Kurul’un onayına sunulmak üzere Sayın İbrahim Eren’in gerçek kişi yönetim kurulu üyesi sıfatı ile Şirketimiz Yönetim Kurulu’na Bağımsız Üye olarak atanmasına karar vermiştir.” denilmiştir.

Bu bağlamda;

1- İbrahim Eren’in mevzuata aykırı bir şekilde TRT Genel Müdür Yardımcılığına atanmasının akabinde, Türk Telekom Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliğine atanmasındaki referans ya da referanslar kimlerdir?
2- İbrahim Eren’i geçmiş dönemde mevzuata aykırı bir şekilde TRT Genel Müdür Yardımcılığına atayan kişi ya da kişiler bu yeni atamada da etkili olmuş mudur?
3- İbrahim Eren’in bizzat sizin referansınızla bu yeni göreve atandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise, İbrahim Eren hangi gerekçe ve çalışmaları sebebiyle bu yeni görevine atanmıştır?
4- Türk Telekom Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeleri'nin almış oldukları maaş tutarı nedir? Bağımsız Üyelerin Yönetim Kurulu Toplantılarında her oturumda aldıkları tutar nedir?"

    Pazar, 02 Şubat 2014 10:58

Bağlantılı Konular