Balbay’dan, tutuklu gazeteci Yanardağ’a ziyaret

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ı ziyaret etti.

Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Balbay, Merdan Yanardağ’a “geçmiş olsun” dileklerini ilettiklerini söyledi.

Balbay, beş aydır tutuklu bulunan gazeteci yazar Merdan Yanardağ’ın moralinin yerinde olduğunu belirterek, “5 Ağustos’ta tutuklama kararı verildi. Bu gerçekten çok açık, bariz, haksız bir tutuklama. İsimlendirme yapmak çok şık olmaz ama Merdan Yanardağ’dan daha ağır cezalara çarptırılmış pek çok kişi hakkında tutuklama kararı verilmedi. Bunun keyfi olduğu açık. Merdan da konuştuğumuz kadarıyla beş aylık tutukluluğunun ardından genel süreçle birlikte Anayasa Mahkemesine başvurmaya hazırlanıyor. Anayasa Mahkemesi, Türkiye’deki en son ve en üst başvuru yolu, en son hukuk yolu. O da tükenince yurt dışı olanakları aranıyor.” dedi.

Balbay, iki saat davalar sürecinde yaşadığı olayları paylaştıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: “Tarih, bu davayı çok değişik şekillerde yazacak. Tarihte bir söz vardır: ‘Kahramalar hayattayken tarih fazla konuşmaz.’ Şimdi olayların kahramanları bire bir aktif hayatın içindeyken belki çok ayyuka çıkmıyor ama inanın bana çok değişik şekillerde yazılacak. Delillerden birini paylaşayım; Merdan adlı biri, dava sanıklarından daha önce tutuklanan sanıklardan birine mesaj çekmiş. Kendi telefonundan değil, başka telefondan. Sordum, Türkiye’de kaç Merdan var diye, 10 bini aşkın Merdan var. Yani 10 binde bir olasılıkla Merdan’ın çekmiş olabileceği bir mesaj şu anda delil olarak kalıyorsa yargılamaların yeniden yapılması değil, artık hukuk zemininde mevcut gelinen noktanın yeniden değerlendirilip her şeyden özgürlüklerin verilmesi gerekiyor.”

Yanardağ’ın moralinin çok iyi olduğunu ifade eden Balbay, şöyle konuştu; “5-6 defa kahkaha attık. Hiç cezaevi övülmez ama buranın koşullarının Silivri’den biraz daha iyi olduğunu gördük. En azından biraz daha insani bir ortam var. Bize yazmakta olduğu kitaplardan bahsetti. Merdan’ı Türkiye ile nefes alıp veren bir gazeteci olarak gördüm. Merdan’ı içeride tutarak gazetecilikten uzak tutarız diye düşünmüş olanlar yanılıyor. Sanıyorum pişman da olacaklar. Morali yerinde, niçin içeride olduğunu çok iyi biliyor ama bu tutuklamanın, haksızlığın anlatımı için ve bunun sona ermesi için hukuk yollarını ne olursa olsun, bence zorlamak gerekiyor.”

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise Merdan Yanarda haksız yere tutuklanıp cezaevinde kaldığını belirterek, “Temennimiz Merdan Yanardağ’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşması. Bu yüzyılda insanlar düşüncelerinden dolayı tutuklanmamalı, hapis yatmamalı. Balbay özgürlüğüne kavuştu, bu bizim için büyük mutluluk. Dileğimiz demir parmaklıklar arkasındaki tüm arkadaşlarımızın bir an önce özgürlüğüne kavuşması.” diye konuştu.

Ergenekon davası kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Yanardağ, Bodrum’da 14 Eylül’de çıkarıldığı mahkemece “Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükümeti yıkmaya teşebbüs.” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 29 Ocak 2014 14:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica