Tanrıkulu, çocuklara şiddet empoze eden kitaplar dağıtılmasının sebebine ilişkin meclis araştırması istedi

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İlköğretim çağındaki çocuklarımıza şiddet empoze etmeye yönelik, savaşı, savaşmayı ve insanlık suçu işleyen bir kişiyi öven niteliklerde üstelik Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı tarafından kitaplar dağıtılmasının ardında yatan gaye ve gerekçelerin ortaya çıkarılması için araştırılması amacıyla Meclis Araştırması istedi.

Tanrıkulu’nun isteği ve gerekçesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına,

İlköğretim çağındaki çocuklarımıza şiddet empoze etmeye yönelik, savaşı, savaşmayı ve insanlık suçu işleyen bir kişiyi öven niteliklerde üstelik Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı tarafından kitaplar dağıtılmasının ardında yatan gaye ve gerekçelerin ortaya çıkarılması için araştırılması amacıyla Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Gerekçe:
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı 16 Eylül 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın Etimesgut Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda ilk ders zilini çalmasıyla başlamıştır. Milli Eğitim Bakanı Sayıb Nabi Avcı’nın gezdiği sınıflarda öğrencilere dağıttığı şair Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarında silah ve savaş temalarından seçilmesi, kitap kapaklarında silah tutmuş çocuk resimlerinin yer alması kamuoyunda kaygı ve endişe yaratmıştır.

“Ağaç Okul” adlı kitap başta olmak üzere Bakan Sayın Avcı’nın, ilköğretim 2. sınıf öğrencilerine dağıttığı kitaplarda yer alan şiirlerden bazılarında şu sözler yer almaktadır:

“Çocuklar savaş oyunu oynuyor. Hiçbiri üstlenmiyor düşman rolüne çıkmayı. Çocuklar saklambaç, körebe yerine savaş oyunu oynuyor. Kovalıyor, yakalıyor ve öldürüyorlar. Çocuklar birdirbir, küsküç yerine savaş oyunu oynuyor. Amaçları benzemek mücahit ağabeylerine.” “Uzak ülkelerden müslüman çocuklar rica ederim savaşmaya gelin. Ablam gelinliğini çıkardı çeyizinden sargı yaptı mücahitlerin yaralarına. Siz de oradan rica ederim savaşmaya gelin. Harçlıklarınızı hiç olmazsa mermi alalım için yollayın bize. Babam nişan yüzüğünü bile götürdü mermiler getirdi. Rica ederim, siz de oradan bir şey yapıp savaşmaya gelin.”

“Bir torba hazırladı ablalarım dağdakiler için. Ekmek biraz zeytin, bir avuç mermi. Koşarak makilerin arasında atlayarak kayadan kayaya omzumda içinde ekmek ve mermi olan torba. İkisi de gerekli düşmanı öldürmek için. Biz çocuklar koşup duruyoruz dağlarda boynumuzda mermi torbalarıyla. Böylece savaşıyoruz biz çocuklar da.”

“Adı Gülbeddin Hikmetyar, liderimiz bizim. Allah adıyla konuşur, Allah için savaşır en önde. Ona zor değil kafasını kırmak zalimlerin, daha çocukken başladı bu işe. Az yer, az uyur, örgütleyicidir, azimli gerçekçidir. Seviyoruz tüm ülke gibi biz küçük mücahitler de onu.”

Gulbeddin Hikmetyar, Afganistan’ın eski başbakanı ve aynı zamanda 1977′de kurulan Hizb-i İslam örgtünün de kurucusudur. NATO tarafından  Afganistan’daki Taliban ögütüne destek veren Hikmetyar, İnsan Hakları İzleme Komitesi’ne göre, Ağustos 1992′de Kabil’e yapılan ve çoğunluğu sivil 2000 insanın öldüğü, yarım milyon insanın da şehri terk ettiği roket saldırısından sorumlu kişidir.”

    Cumartesi, 25 Ocak 2014 09:12

Bağlantılı Konular