HSYK teklifi

Konya Milletvekili Atilla Kart, düzenlediği basın toplantısında, Yasin El Kadı ve arkadaşlarının öteden beri “AKP Hükümeti tarafından özel olarak himaye edildiğini” ifade etti.

Yasin El Kadı hakkında BM’nin kısıtlama kararları bulunduğu dönemlerde bile hem ekonomik faaliyetlerini sürdürmüş ve hem de “adeta siyasi muhatap olarak MİT ve Başbakanlık düzeyinde temaslar içinde bulunduğunu” söyleyen Kart, “Yine 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasıyla ortaya çıkan bulgulara göre, Başbakan’ın oğlu ile de çok yakın ve özel ticari ilişkiler içindedir. Bu ilişkilerin tümünden de Başbakan’ın bilgisi, icazeti ve dahli vardır” diye konuştu.

Kart, “Başbakan’ın, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasına neden böylesine panik ve gözü kara bir şekilde müdahale ettiği bu gelişmelerden anlaşılmaktadır.” ifadesini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kart, AKP’nin, HSYK teklifiyle ilgili Anayasa Komisyonu’nu, Adalet Komisyonu’nun raporunu verdikten sonra toplanmasını amaçladığını söyledi. Kart, “Anayasa Komisyonu teklifi görüşürken, Adalet Komisyonu’nun raporu Demokles’in Kılıcı gibi başımızda duracak.” dedi.

Kart, AKP’nin, HSYK teklifini Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini bile bile yasalaştırarak, bu arada işlemlerini tesis etmek istediğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, Anayasa Uzlaşma Komisyonu metninin esas alınmasıyla ilgili önerisinin sorulması üzerine Kart, bu komisyonun çalışmalarının öneminin ortaya çıktığını söyledi.

Kart, “Orada çoğulcu yapıyı esas alan düzenlemeyi getirdik. Oradaki düzenlemede Adalet Bakanı’nını dahli yok. HSYK ile ilgili Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda ortaya çıkan taslak varken, o taslakta ortaya konulan ilkelerle hiç bir şekilde bağdaşmayan düzenleme getirmek, demokrasiyle, hukukla, uzlaşma kavramlarıyla izah edilemez” diye konuştu.

Üçüncü dalga operasyonla ilgili bir soru üzerine Kart, “Yolsuzlukların, hukuksuzlukların hiyerarşik olarak üstünü örten bir irade var Türkiye’de. Bu tamamen Erdoğan ve AK Parti’nin üst yönetiminin oluşturduğu, çıkar örgütlenmesini gösteren tablodur” ifadesini kullandı.

Kart, Türkiye’nin, kara para ilişkileri ve terörizmin finansmanına yönelik uygulamalarıyla hızla BM’nin yaptırım listesine girmeye doğru gittiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 16 Ocak 2014 12:29

Bağlantılı Konular