"Yargı doğrudan doğruya ve tek yetkili olarak Adalet Bakanı’nın kontrolü altına sokulmaya çalışılıyor”

Tezcan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin gündeminde, HSYK’nın da yapısını değiştiren, yargıyı hükümetin kontrolü altına almayı planlayan bir değişiklik olduğunu kaydetti.

Yapılan değişikliğin, “bütün güçleri tek elde toplama, yargıyı doğrudan doğruya kontrol altına alma operasyonu” olduğunu ifade eden Tezcan, şunları söyledi:

“Bu değişiklikle, Cumhuriyet tarihinde olmamış biçimde, yargı doğrudan doğruya ve tek yetkili olarak Adalet Bakanı’nın kontrolü altına sokulmaya çalışılıyor. Bu kanunun tek amacı Adalet Bakanı’nı hakimlerin savcıların amiri durumuna getirmek. HSYK’yı ve bütün adalet teşkilatını, Adalet Bakanı’nın bir dairesi haline getirmeye çalışıyorlar.

Bu kanun bir tane adı olabilir: Kazasker Bekri kanunu. Bekir Bozdağ, bakan olduktan sonra kazasker edasıyla bütün yetkileri elinde toplayacağı bir sistem yaratmaya çalışıyorlar.

Bu kanun yürürlüğe girerse, hiç şüpheniz olmasın, hükümetin talimatlarına uymayan, istediği değişiklikleri yapmayan kurul üyeleri istenmeyen adam ilan edilecekler. Bakan, istediği soruşturmayı yapacak, tayin, terfiyi ayarlayacak. İstediği mahkemeye istediği hakimi atama peşindeler.”

“İkinci dalga soruşturmaya ne oldu?” diye soran Tezcan, “Beş savcı bir soruşturma dosyasını iki haftada inceleyemez mi? Başbakanın oğlu ifadeye çağrıldığı halde özel bir koruma zırhı içerisinde” dedi.

Tezcan, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in, göreve gelmesinin ardından, İzmir Cumhuriyet Başsavcısını, “İzmir’deki soruşturmayı durdurması istemiyle tehdit ettiğini”, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu tehditle ilgili tutulan tutanağın, dün itibariyle HSYK’ya geldiğine dikkat çekti.

Tezcan, “Baş Ombudsman savcıyı tehdit ederken, müsteşar da İzmir Başsavcısını tehdit etmiştir” dedi.

Tezcan, bir soru üzerine, teklifin anayasaya açıkça aykırı olduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 10 Ocak 2014 19:07

Bağlantılı Konular