Tanrıkulu: "İstanbul’da bazı büfelerde Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışı neden engellendi?"

Tanrıkulu soru önergesi verdi.


“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu

İstanbul Milletvekili

3 Ocak 2014 tarihinden itibaren Smart Cubeadlı ( Atatük Havalimanı Metro İstasyonu, DTM Metro İstasyonu, Yenibosna Metro İstasyonu, Ataköy Metro İstasyonu, Bakırköy Metro İstasyonu, Zeytinburnu Metro İstasyonu, Davutpaşa Metro İstasyonu, Terazidere Metro İstasyonu, Topkapı Ulubatlı Metro İstasyonu, Fatih Emniyet Metro İstasyonu, 4. Levent Metro İstasyonu, Levent Metro İstasyonu 2.inci Balkon – Kanyon AVM Çıkış, Levent Metro İstasyonu 1’inci Balkon – Metrocity AVM Çıkış, Gayrettepe Metro İstasyonu, Şişli-Mecidiyeköy Metro İstasyonu, Şişli-Mecidiyeköy Metro İstasyonu, Taksim Metro İstasyonu ve Füniküler-Kabataş Metro İstasyonu) büfelerde Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışlarının engellenmesi iddia edilmektedir.

Bu bağlamda:

1-    Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışları yukarıdaki büfelerde yapılmakta mıdır?
2-    Yapılmakta ise bu büfelerde Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışlarının engellendiği iddiası doğru mudur?
3-    Smart Cube adı ile faaliyet gösteren büfelerde Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satılmaması için Buğra Perakendecilik ve Mak. San. Tic. Ltd.  Şti. (Smart Cube)‘ye baskı yapıldığı iddiası doğru mudur? Eğer doğruysa bu talimatı kim veya kimler vermiştir?
4-    3 Ocak akşamı Smart Cube büfelerinin sorumlularına SMS yoluyla  “Arkadaşlar yarın sabah Sözcü Evrensel Yurt ve Aydınlık Gazetelerini standa dizmeyin tezgah arkasına gözükmeyen bir yere kaldırın bu gazetelerin sorulması halinde ise kalmadı bitti diye müşteriye bilgi verilecek satmıyoruz denilecek akşam da geldiği gibi iadesini yapacaksınız” mesajlarını kim veya kimler göndermiştir?
5-    Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışlarının engellenmesi için büfe işletmecisi ve çalışanlarına “Kalmadı bitti” dedirtmeye zorlayanlar kimlerdir?
6-    Smart Cube adlı büfelerde Sözcü, Evrensel, Yurt ve Aydınlık Gazetelerinin satışlarının engellenmesi Anayasa’nın 28. Maddesi ile düzenlenmiş Basın Hürriyeti Kanunu’nun açıkça ihlali değil midir? “

    Pazar, 05 Ocak 2014 15:25

Bağlantılı Konular