Levent Gök, Uludere olayına ilişkin açıklamalarda bulundu

Ankara Milletvekili Levent Gök, Uludere olayının bugüne kadar aydınlatılmamasının nedeninin, devletin tüm üst kademesinin bu olaydan sorumlu olmasından kaynaklandığını iddia etti.

Gök, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Uludere’de 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ikinci yıl dönümü olduğunu belirtti.

İktidarın, ucu kendine dokunan her olayda delilleri karartma yoluna gittiğini ileri süren Gök, bu durumun, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde hazırlanan Uludere raporunda da ortaya çıktığını savundu.

Komisyonun AKP’li üyelerinin oylarıyla olayın üzerinin kapatılmaya çalışıldığını iddia eden Gök, bunun üzerine kendilerinin muhalefet raporu hazırladıklarını hatırlattı.
AKP’li üyelerin, söz konusu 34 kişinin arasına, terör örgütü PKK üyesi 2 kişinin sızdığını rapora ekleyerek olayı meşru göstermeye çalıştığını öne süren Gök, bunun doğru olmadığını dile getirdi.

Olayla ilgili insansız hava uçağı görüntülerine ilişkin ASELSAN’ın hazırladığı raporun da yine AKP’li üyelerce çarpıtıldığını iddia eden Gök, şöyle devam etti:
“Raporun üst tarafını kestiler ve bölgede ölen çocuklarını arayan kişileri, montaj oyunu ile PKK’lı olarak gösterdiler. Uludere olayının bugüne kadar aydınlatılmamasının nedeni, devletin tüm üst kademesinin bu olaydan sorumlu olmasıdır.

Peki bu bombalama neden olmuştur? Askeri yetkililer ve siyasi iktidar zannetmiştir ki PKK’nın silahlı kanadının sorumlusu Fehman Hüseyin bu grubun içerisinde ve içinde kaçakçılar olsa bile bunun yok edilmesi gerektiği düşünülmüştür. Çünkü, 1999 yılında Abdullah Öcalan yakalandığı zaman DSP nasıl bir siyasal kazanç elde etmişse, Fehman Hüseyin’in yakalanmasıyla siyasal iktidar da büyük bir kazanç elde edecekti. Yanılgı çok kısa bir zaman içinde anlaşılmıştır ama iş işten geçmiştir.”

Olayın ardından yaşanan yargı sürecini de anımsatan Gök, İçişleri Bakanlığı’nın, müfettişlere soruşturma değil ön inceleme izni verdiğini söyledi.
Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı’nın görevsizlik kararı verdiği dosyanın şimdi Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’nda olduğunu kaydeden Gök, dosyanın hangi mahkemede görüleceği kararının uzun bir süre alabileceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 27 Aralık 2013 12:45

Bağlantılı Konular