"Yolsuzluk soruşturması yürüten Savcı Celal Kara’nın yanına neden iki savcı daha atanmıştır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Radikal Gazetesi 19.12.2013 tarihli, Fatih Yağmur’un haberinde Yolsuzluk soruşturmasını yürüten Savcı Celal Kara’nın yanına iki savcının daha atanmasından sonra Başsavcı Turan Çolakkadı tarafından savcılara bir yazı gittiği ve yazıda Mukteza tayininde ve herhangi bir hususta hukuki ihtilaf olduğu takdirde görevli 3 cumhuriyet savcısından ikisinin imzasıyla işlem yapılacaktır” denildiği ifade edilmiştir.

Bu bağlamda;

1- Yolsuzluk soruşturması yürüten Savcı Celal Kara’nın yanına neden iki savcı daha atanmıştır?
2- İçişleri Bakanın oğlunun adı geçtiği bir yolsuzluk soruşturmasının gizli bir şekilde yürütülmesinde ne gibi bir yanlışlık vardır? Yolsuzluk soruşturmasını yürüten güvenlik görevlilerinin İçişleri Bakanını bilgilendirme zorunluluğu var mıdır?
3- Yolsuzluk operasyonu kapsamında kaç güvenlik görevlisi görevini kötüye kullanmıştır? Bu kapsamda kaç güvenlik görevlisinin yeri değiştirilmiştir?
4- Soruşturma bilgilerini dışarıya sızdırmaktan ceza alan kamu görevlisi var mıdır?
5- Kabinenizdeki bakanları ilgilendiren bir yolsuzluk soruşturması olması sebebiyle soruşturmanın tarafsızlığını, güvenilirliğini sağlamak için ne gibi önlemler alınmıştır?
6- Görevi kötüye kullanma, soruşturma bilgilerini sızdırma iddiaları yolsuzluk operasyonunu yürüten kamu görevlilerini sindirmek amacını mı taşımaktadır?”

    Cumartesi, 21 Aralık 2013 15:11

Bağlantılı Konular