"Adları geçen sayın bakanlar görevlerinden biran önce ayrılmalı"

Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, İstanbul merkezli soruşturmaya ilişkin, “Adları geçen sayın bakanlar görevlerinden biran önce ayrılmalı. Soruşturmanın selameti arzulanıyorsa yapılacak olan budur” dedi.

Serindağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İstanbul merkezli operasyon ardından iktidarın yapması gerekenin soruşturmanın önünü açmak, yargının rahat çalışabilmesi için ortamı hazırlamak ve gerçeğin ortaya çıkarılmasına imkan tanımak olduğunu söyledi.

Ancak Hükümetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bunları yapmak yerine soruşturma müdahale çabası içine girdiği yönünde bir izlenim oluştuğunu ileri süren Serindağ, olayın ardından İstanbul ve Ankara Emniyet Müdürlüğün’deki görev değişikliklerini ve diğer illerde de olabileceği yönündeki açıklamaları eleştirdi.

Serindağ, görev değişikliklerinin gerekçesi olarak görevi kötüye kullanmanın gösterildiğini, ancak uygulamanın İstanbul ile sınırlı kalmamasının bu gerekçeyi desteklemediğini, perde arkasında başka şeyler olduğu şüphesinin ortaya çıktığını söyledi

Soruşturmaya yeni savcıların atanmasının zamanlamasına da dikkati çeken Serindağ, “Henüz soruşturmanın başındayız, gözaltı süreci devam ediyor, ilave savcı görevlendiriliyor. Bu insanlarda şüphe uyandırıyor” dedi.

Serindağ, soruşturma talimatını savcılığın verdiğine ve polislerin savcının talimatıyla hareket ettiğine işaret ederek, ilgili emniyet güçlerinin üst makamları bilgilendirmemesinin eleştirilmesinin de anlamsız olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan’ın olayla ilgili iç ve dış odaklardan bahsettiğini, çete ve örgüt kavramını kullandığını ifade eden Serindağ, “Kim bu iç ve dış odaklar? Nedir bu çete ve örgüt? Halbuki Hükümet övünüyordu, ‘biz toplumu çetelerden temizledik’ diyordu. Operasyon savcının talimatıyla yapıldığını göre, iç ve dış odaklar, örgüt yargıya da mı nüfuz etmeye başladı? İnsanlar yargıya nasıl güvenecekler o zaman? Öyle bir durum varsa 11 yıldır iktidardalar niye ortaya çıkarmadılar?” sorularını yöneltti.

Serindağ, “Adları geçen sayın bakanlar görevlerinden biran önce ayrılmalıdı. Soruşturmanın selameti arzulanıyorsa yapılacak olan budur. Ayrılmıyorlarsa anayasamızda azil diye bir müessese var, o işletilmelidir. Herkes yaptığı yolsuzluğun, hukuksuzluğun hesabını vermelidir” değerlendirmesinde bulundu.

    Perşembe, 19 Aralık 2013 15:42

Bağlantılı Konular