Yolsuzluklarla ilgili kriz masası kuran CHP'den Başbakan'a istifa çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Altay, “Başbakan’ın, ‘Aslında ben işin tadını kaçırdım, abarttım. Bizimkiler de benimle birlikte işi abartmış’ deyip, istifa etmesi gerekir” dedi.

“Bu operasyon, AKP’nin, Türkiye’yi, devleti yönetirken ne kadar kirlettiği, yağmaladığını göstermektedir.  Operasyon, nereye gidiyorsa, oraya kadar gitmeli, operasyondan hükümet baskısı ya da değişik nedenlerle geri adım atılmamalı”

“Bu, Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır, konuyu takip etmek üzere 3 milletvekilinden oluşan bir kriz masası oluşturduk”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, erken saatlerde başlayan İstanbul merkezli operasyonla ilgili  olarak gazetecilere açıklama yapıp,  soruları yanıtlarken, CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Haydar Akar ve Engin Özkoç’tan oluşan bir kriz masası oluşturulduğunu ve süreci yakından takip edeceklerini söyledi

Bu masaya bilgi akacağını dile getiren Altay, “Bakın daha neler çıkacak. Bu operasyonun dışında, bağımsız daha ne bilgi, bulgular, belgeler kriz masasına akacaktır. 90 yıllık demokrasi, Cumhuriyet deneyimi olan bir ülkede, şimdilik üç sayın bakanın çocuğu, en büyük kamu bankasının genel müdürü, kimi belediye başkanları, bürokratlarla ilgili başlatılan, çok sayıda gözaltının olduğu bu operasyon, AKP’nin, Türkiye’yi, devleti yönetirken ne kadar kirlettiği, yağmaladığını, bizdeki bu kanaati belgeleyen somut bir hareket, gelişmedir. Muhalefet partisi olarak beyt-ül mala uzanan her elin takipçisiyiz, o eli beyt-ül maldan çekip atmakla yükümlüyüz. Savcıların ve polisin başlattığı bu operasyonun, nereye gidiyorsa, oraya kadar gitmesi, operasyondan hükümet baskısı ya da değişik nedenlerle geri adım atılmamasını, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz.” dedi.

”Taşköprü kebabı gibi dökülüyor”
Altay, Hükümet’in istifasını isteyip istemeyeceklerine yönelik soruya, “Bizde bir söz vardır; Taşköprü kebabı gibi dökülüyor derler. Kemiği tutarsınız, silkelersiniz bütün etler kemikten sıyrılıp gider. Hükümetin durumu budur, elle tutulur yanı kalmamıştır” karşılığını verdi.

“Devlet yağmalanıyor, yolsuzluk var” dediklerini ancak parlamentoda parmak çoğunluğuyla örtbas edilen olayların gün yüzüne çıktığını belirten Altay, Hükümet’in istifasını istemesine bile gerek olmadığını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, en kısa zamanda çıkıp kamuoyuna açıklama yapmasını isteyen Altay, “(Aslında ben işin tadını kaçırdım, abarttım. Bizimkiler de benimle birlikte işi çok abartmış) deyip, istifa etmesi gerekir. Toplumun beklentisi de budur. Bu gelişmeyi yadırgamıyorum, yırtık ayakkabıyla siyasete giren siyasetçinin, dünyanın en zengin 12. Başbakanı olması her şeyi açıkça ortaya koyuyor. Bakanlar Kurulu üyelerinin kollarındaki saatlerini toplayalım, onların değeriyle bir ilin bütün sorunu çözülür. Başbakan’ın, bu noktada gereğini yapması lazım.

Türkiye kimsenin tahmin edemeyeceği boyutta yağmalandı, bunun bir şekilde ortaya çıkması, olayın büyüklüğünü, vahametini ortadan kaldırmaz. Cumhuriyet tarihinin bana göre en büyük skandalıdır. Hiçbir Cumhuriyet hükümetinde rastlanmayacak boyutta ortada bir skandal var” dedi.

İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün AKP’den istifasına ilişkin soruyu yanıtlarken Altay, koalisyonların dağıldığını, koalisyon hükümetleri nasıl dağılıyorsa AKP’nin de aynı mantık içinde parçalanma süreci yaşadığını belirtti.

    Salı, 17 Aralık 2013 17:24

Bağlantılı Konular