Mustafa Balbay yemin etti

Yaklaşık 5 yıldan beri tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen CHP Milletvekili Mustafa Balbay 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde TBMM’ye geldi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun makam odasına giderek Kılıçdaroğlu ile kucaklaştı.

 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekilleri ve Milletvekilleri tarafından alkışlarla karşılanan Balbay TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederken de Kılıçdaroğlu ile CHP Milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı

Kılıçdaroğlu ile Balbay arasında CHP Genel Başkanı’nın makamında yapılan görüşmedeki sohbet ise kayıtlara şöyle geçti;

Mustafa Balbay: Öncelikle çok teşekkür ediyorum, şahsınızda Cumhuriyet Halk Partisi’nin hem beni milletvekili adayı olarak kabul edip saflarına alması, beni içerde çok güçlendirdi. Yani bu tür şeylerin insana verdiği gücü anlatamam. İnsanın bunu yaşaması gerekir. Kendimi çok daha güçlü hissettim. Ayrıca da daha sorumlu hissettim.

Sayın Genel Başkanım şuanda ben hazırım. Önümüzdeki süreçte de hazırım, çalışacağım,  çünkü hem yerel seçimler var devam eden.

Kemal Kılıçdaroğlu: Çok çalışacaksınız.

Mustafa Balbay: Çalışacağım. Genel anlamda yerel seçimlerde görev vereceğiniz yerlerde belediye başkan adayının yardımcısı ben olacağım.

Kemal Kılıçdaroğlu: Öyle olacak. Hepimiz beraber çalışacağız.

Mustafa Balbay: Hep beraber. Sizin enerjinize yetişir miyim bilmiyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu: İçerde büyük bir enerji biriktirdiniz, onu göreceğiz.

Sayın Balbay’ın özgürlüğüne kavuşması bizim açımızdan büyük bir mutluluk. Ama bu mutluluğun buruk bir mutluluk olduğunu ifade etmek isterim. Sayın Balbay özgürlüğüne kavuştu ama hala tutuklu milletvekilleri var, tutuklu gazeteciler var, tutuklu avukatlar var, tutuklu belediye başkanları var, tutuklu askerler var. Baktığınız zaman çok sayıda aydının ülkenin geleceğiyle ilgili yorum yapan, görüş yapan pek çok insanın hapishanelerde çürüdüğünü görüyoruz. Daha vahim olanı hapishanede ölüme yatırılanlar var, tedavi edilmeyenler var. Türkiye bunları aşmak zorundadır. Dünyaya rezil oluyoruz, demokrasimiz yara alıyor. Özgürlük söylemlerimiz havada kalıyor. Umuyorum Balbay bir başlangıç olur ve Türkiye bu kirliliklerinden tümüyle arınmış olur.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar.”

    Salı, 10 Aralık 2013 16:26

Bağlantılı Konular