"Yüksekova’da yaşanan olay, AKP’nin "çözümden" ne anladığını bir kez daha ortaya koymuştur"

Yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu:  ”Analar ağlamasın” deyip anaların ağlamasına neden olan her türlü hukuksuzluğu görmezden gelen, suç işleyen kolluk güçlerini kollayan, hoşgören, cezasız kalması için gayret sarfeden AKP’nin “çözümüne” yine kan sıçramıştır.” dedi.

Tanrıkulu açıklamasında şöyle dedi:

“AKP iktidarının kolluk güçlerine verdiği sınırsız yetki dün de iki cana mal olmuştur. Yüksekova’daki basın açıklamasına yapılan müdahale sonucu yaşanan olaylarda Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir yargısız infaz edilmiş, daha sonra cenazelerinin götürüldüğü hastane de kolluk güçleri tarafından basılmıştır. Yüksekova Devlet Hastanesi’nin acil servisi başta olmak üzere pek çok bölüme gaz sıkılmış, iki kişinin infazı yetmediği gibi hastalar da ölümle burun buruna getirilmiştir.

Yüksekova dün tipik bir OHAL uygulaması yaşarken, aynı saatlerde Türkiye’nin öbür ucunda, Trakya’da bulunan Başbakan Erdoğan mitinglerde OHAL’i kaldırmakla övünüyordu.

Yüksekova’da yaşanan olay, AKP’nin “çözümden” ne anladığını bir kez daha ortaya koymuştur. “Analar ağlamasın” deyip anaların ağlamasına neden olan her türlü hukuksuzluğu görmezden gelen, suç işleyen kolluk güçlerini kollayan, hoşgören, cezasız kalması için gayret sarfeden AKP’nin “çözümüne” yine kan sıçramıştır.

Bu olayın derhal aydınlatılarak sorumluların yargıya havale edilmesi şarttır. İçişleri Bakanı’nın derhal bölgeye giderek bu konuyu etraflıca araştırması ve İşbilir ailesinden özür dilemesi gerekmektedir.

Reşit ve Veysel İşbilir’in öldürülmesi anaları bir kez dağa ağlatmıştır. Anaların daha fazla ağlamaması hamasi nutuklara değil, kolluk güçlerinin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılmasına, anayasal hak olan toplu gösteri ve yürüyüşlere yönelik engellerin kaldırılmasına ve çözüm için yapıcı adımlar atılmasına bağlıdır.

Ne yazık ki AKP iktidarı böyle bir yaklaşımdan uzak olduğunu her olayda ve sonrasında bir kez daha ispatlamaktadır.

Temennimiz İşbilir ailesinin bu acıyı yaşayan son aile olmasıdır. Bu vesileyle İşbilir ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.”

    Cumartesi, 07 Aralık 2013 13:45

Bağlantılı Konular