"Gazetelerin ve gazetecilerin özgürlüğünü sınırlarsanız halkın haber alma hakkını sınırlamış olursunuz"

“Taraf önemli bir gazete, yayın yapıyor. Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama gazetecilerin özgürce yayın yapmaları demokrasinin temel koşullarından birisidir. Buna herkesin özen göstermesi lazım.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Mehmet Gölhan ve Leziz Onaran’ın cenaze törenlerine katıldı ve gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

Soru: Biliyorsunuz 3 devlet kurumu aynı anda soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulundu ve soruşturma başlatıldı yayınladığı haberler hakkında. Hem Mehmet Baransu, hem Taraf gazetesi. Nasıl değerlendiriyorsunuz efendim?

Kemal Kılıçdaroğlu: Gazetelerin ve gazetecilerin özgürlüğünü sınırlarsanız halkın haber alma hakkını sınırlamış olursunuz. Taraf önemli bir gazete, yayın yapıyor. Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama gazetecilerin özgürce yayın yapmaları demokrasinin temel koşullarından birisidir. Buna herkesin özen göstermesi lazım.

Suç duyurusunda bulunulması iktidarın halktan gizlediği bazı gerçeklerin halk tarafından öğrenilmesini engellemeye yöneliktir. O açıdan doğru bulmuyoruz.

Soru: Demokratikleşme paketiyle birlikte Abdullah Öcalan’a siyaset yolunun açılacağı iddia ediliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kemal Kılıçdaroğlu: Önce paketi görmem lazım arkadaşlar.

    Cuma, 06 Aralık 2013 15:58

Bağlantılı Konular