"Kadına yönelik şiddetin, baskı ve ayrımcılığın arttığı bir süreçten geçiyoruz"

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil , Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 79.yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tamaylıgil’in mesajı şöyle:

“Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık 1934 tarihi sadece Türkiye’de değil, dünyada da insan hakları açısından önemli bir dönüm noktası oluşturmuştur. Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan bu hakkın tanınmasının 79. yıl dönümünde, kadın haklarına sahip çıkmanın, Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkmak olduğu unutulmamalıdır.

Bağımsızlık savaşını kadın, erkek bir arada veren halkımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet’le çağdaş yaşam kararlılığını ortaya koymuştur. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde kadınlar haklarını, kanlı bedeller ödeyerek elde ederken, bağımsızlık mücadelesinde, ön saflarda bulunan kadınlara hakları, Cumhuriyetin bir hediyesi olarak verilmiştir.

Bu gün Türkiye’de zaman kadınlar için geriye doğru işliyor.  Kadına yönelik şiddetin, baskı ve ayrımcılığın hiç bir dönem olmadığı kadar arttığı bir süreçten geçiyoruz. Cumhuriyetin sağladığı kazanımlar, sözde özgürleşme adı altında, kadınların ellerinden teker teker alınmaya çalışılıyor. Kadın – erkek eşitliğine inanmayan, kadını ikinci sınıf gören AKP zihniyetiyle karşı karşıya kalsak da umutsuz değiliz. Geleceğe güvenle bakıyoruz çünkü kadınlara güveniyoruz.

Kadınların yetki, karar alma süreç ve mekanizmalarına katılımı büyük önem taşımaktadır. Kadının her düzeyde yönetime etkin katılımı sağlanmadan, bir ülkede demokrasinin varlığından söz edilemez.

Biz kadınlar Cumhuriyetimizin güçlenerek devamı, demokrasinin yerleşmesi, barışın sağlanması, birlik ve beraberlik adına siyasette her zamankinden çok yer alacağız. Ülkemizde, çocuklarımıza laik ve demokratik, daha özgür ve daha aydınlık bir gelecek bırakmak için, hep beraber mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Cumhuriyetimizi taçlandırmak ve demokrasiye yeniden işlerlik kazandırmak için beraber olacağız, mücadele edeceğiz, hakkımızı alacağız ve başaracağız.

Yolumuz açık olsun.”

    Perşembe, 05 Aralık 2013 13:03

Bağlantılı Konular