Tanrıkulu, Mehmet Baransu ile ilgili basın açıklaması yaptı

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun savcılara havale edilmesiyle ilgili yapmış olduğu yazılı basın açıklaması şöyle:

“Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2004 tarihli MGK kararını haberleştirdiği için Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu’yu savcılara havale ederek, basın özgürlüğü anlayışını ortaya koymuştur. Yurttaşların bilgilenme hakkına aracılık eden gazeteciler, içeriği ne olursa olsun, elde ettikleri bilgileri özgür bir biçimde haber yapabilmelidirler. Siyaset kurumu, şeffaflığı sağlamakla mükellefken, bu faaliyeti yürüten basın kuruluşlarını, köşe yazarlarını, muhabirleri savcılara havale edemezler.

Gelinen aşamada Türkiye’nin kapalı kapılar ardında alınmış kararlarla yönetilmesi kabul edilemeyeceği gibi, mümkün de değildir. Bu bakımdan gazetecilerin faaliyetlerini sınırlandırma girişimleri de hükümsüz ve sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Gazetecilerin adliye koridorlarında yargılandığı, hapishanelerde tutuldukları bir Türkiye değil, özgürce ve korkusuzca haber üretebildikleri bir Türkiye için başta gazeteci örgütleri ve özgürlükçü siyaset anlayışını benimsemiş olan siyasetçiler olmak üzere herkese “haber alma hürriyetini” sağama ve koruma görevi düşmektedir.

Bu vesileyle bir kez daha siyasî iktidara, gazetecilere hapishanelerin değil, arşivlerin, gizlenmek istenen hakikatlerin kapısını aralama çağrısında bulunuyoruz.”

    Salı, 03 Aralık 2013 11:19

Bağlantılı Konular