CHP "tıraşlık" gökdelenlerin belge ve tutanaklarını açıkladı

Meclis tutanaklarında “binaların silueti etkileyeceğini” söyleyen CHP’li Meclis Üyeleri, “Bu binalar Park Otel gibi, Gökkafes gibi tartışma yaratır” diyerek komisyon kararına şerh koydukları görülüyor.

Ayrıca plana üç ayrı itiraz yapılmış ve Mimarlar Odası, CHP İstanbul İl Başkanlığı ve bir şahıs da askı süresinde plana itiraz etmiş. İtirazlar Meclis'e geldiğinde AKP oyları ile ret edilmiş.
 
İşte o tutanak ve belgelerden notlar:
 
Zeytinburnu’nda yapılan ve görüntüsü İstanbul Silueti ve Sultanahmet Camisi üzerine düşerek silueti bozan binaların planlarının Belediye Meclis kararlarını ve Mecliste yapılan tartışmaların tutanaklarını açıklayan CHP İBB Meclisi Gurup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan; “Bu binalar AKP’nin İstanbul’daki imar yağmasının simgesidir. Minareler ve kubbeler üzerine düşen gökdelen gölgesi de, kendini yerel yönetimlerde marka ilan eden AKP’nin marka amblemidir” dedi.
 
Park Otel’in yıkıldığı dönemde İBB’nin Planlama ve İmar Daire Başkanlığı görevini de yapmış olan CHP İBB Meclisi Gurup Sözcüsü Mehmet Yıldız da açıklamasında: “AKP mecbur kalmadıkça mahkeme kararını uygulamayacak, binaları yıkmayacaktır. Bu binalar isteyerek ve bilerek yaptırılmıştır. Başbakan’ın “küstüm” çıkışı kamuoyunu oyalama taktiğidir” dedi.
 
CHP İBB Meclisi Gurup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan açıklamasında şu bilgileri de yer verdi: Kazlıçeşme AKP yönetimleri için büyülü bir yerdir. Orada planlanmış başka projeler de vardır. Deniz doldurularak yapılacak SEAPORT projesi “arkadaşlar” tarafından yapılacak önemli bir projedir. Asya Avrupa arasında etüt edilmiş 6 raylı sistem hattının üçü Kazlıçeşme için etüt edilmiştir. Marmaray Kazlıçeşme’ye gelecek, araçlar için yapılan tüp tünel Kazlıçeşme’den geçecektir. AKP bu binalara ait planlar Belediye Meclisinde görüşülürken;
“İstanbul siluetini etkileyeceği” söylenmiş;
“İleride Gök Kafes, Park Otel gibi tartışmalara konu olacağı” uyarısı yapılmış;  “İstanbul’un bu tip yoğun yapılaşma nedeni ile UNESKO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesinden çıkarılma tehlikesi” hatırlatılmıştır. CHP plana şerh koymuş, askı süresinde itiraz etmiş, Meclise gelen CHP ve Mimarlar Odası itirazı AKP oyları ile ret edilmiştir.”
“15.07.2009 tarihli Meclis toplantı tutanağından AKP Gurup Başkan Vekilinin sözleri: “Burada hem meclis üyelerinin huzurunda, hem izleyiciler huzurunda,  hem de basın mensuplarının önünde deklere ediyorum. Biz İstanbul’un Ak Parti Gurubu olarak şehrin böyle bir (tesise) ihtiyacı olduğuna inanarak, 2010 a (Kültür Başkentine) bir değer kattığı amacıyla, şahsın, kişinin kim olduğu önemli olmadan, bununla ilgili irademizi, Meclis olarak, Ak Parti Gurubu olarak bu irademizi gösteriyoruz”
“Bu tepkiye bakılırsa; Onaltıdokuz, bilmeden, farkında olmadan verilmiş binalar değildir. Bilerek, isteyerek ama kör bir öngörüsüzlükle verilmiş “arkadaş” projelerinden sadece birisidir.”

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 04 Aralık 2013 13:38

Bağlantılı Konular