Melda Onur, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile basın toplantısı düzenledi

İstanbul Milletvekili Melda Onur, “Bugün kadına şiddeti önleyip, kadına şiddetin önlenmesi gününü kutluyor olmamız lazım ama biz bugün ne yazık ki yas içerisindeyiz” dedi.

Onur, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleriyle Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bugünü önemsediklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Ülkemizde giderek çok daha önemli hale geliyor. Özellikle son 10 yılın, son yılların istatistiklerine baktığımızda kadına yönelik şiddetin kat be kat artması, neredeyse her gün 3 kadın arkadaşımızın cinayete kurban gitmesi, şiddete uğraması... Sadece fiziksel şiddet değil, sözlü şiddete uğraması. Bugün geldiğimiz acınası nokta. Bugün kadına şiddeti önleyip, kadına şiddetin önlenmesi gününü kutluyor olmamız lazım ama biz bugün ne yazık ki yas içerisindeyiz.”

Onur, platformun, kadın cinayetleri davalarını izlediklerini, ailelere hukuk desteği verdiklerini ve bu konuda ulusal ve yerel düzeyde çok ciddi çalışmaları bulunduğunu söyledi.

Platformun bunu bir yasal düzenlemeyle de taçlandırmak istediğini vurgulayan Onur, “Bu şiddetin artışında son dönemde özellikle bu kadın, kız, kızlı-erkekli, işte aman boşanmalar, evlilikler, çocuk, kürtaj, sezaryen gibi kadın bedeni üzerinden, kadının yaşam tarzı üzerinden en üst derecede hükümet yetkililerinin Başbakan’dan kadın bakanına kadar söylemlerinin cinayetleri, şiddeti ne kadar teşvik edici olduğunu da düşünmenizi rica ediyorum” dedi.

Platformun sözcülerinden Gülsüm Kav da Korunma Kanunu’nun uygulanmasıyla bazı ölümleri durdurabildiklerini ifade ederek, platformun bu kanunun yenilenmesinde büyük bir emeği olduğunu kaydetti. Kav, “Yenilendi, kapsamı genişledi, daha hızlı işler hale geldi. Halen uygulanmasında önemli boşluklar olsa da yine de durdurabildiğimiz ölümler var” diye konuştu.

Bu konuda yasalarda devam eden bir çifte adaletsizliğin söz konusu olduğuna dikkati çeken Kav, Türk Ceza Kanunu’nda halen kadın cinayetinin yazılı olarak yerini almadığını söyledi. Kav, takip ettikleri davalarda sürmekte olan indirimleri engellemeye çalıştıklarını belirtti.

Duruşma salonlarında çok önemli bir insanlık dramı yaşanıyor
Adaletin tecelli etmesinde her kadın cinayeti davasında duruşma salonlarında çok önemli bir insanlık dramı yaşandığını vurgulayan Kav, şunları söyledi: “Sanıklar öldürdükleri kendini savunamayacak durumda olan bu hayattan göçmüş gitmiş kadın kardeşimiz hakkında indirim alabilmek için her tür iftirayı, kara çalmayı ailesinin yüzüne bakarak söyleyebiliyor. Bu büyük bir adaletsizlik hem aileyi rencide ediyor, hem adaletin gelmesini geciktiriyor. Aynı zamanda kadın cinayetlerinin sürmesine de yol açıyor. Bunu düşünen, akla getirenler ne kadar indirim alacaklarını öğreniyorlar. Rahatlayıp, gidip akla getirdikleri o suçu işleyebiliyorlar. Biz istiyoruz ki Korunma Kanunu’ndaki, geçmiş yıllarda töre saikiyle işlenen suçlardaki gibi olsun. Bu konuda caydırıcı düzenleme yapılsın, artık bu adaletsizliğin önüne geçilsin. Hiçbir erkek kadın cinayetini aklından geçiremiyor olsun. Bu toplumda kadınların öldürülmemesi mümkün. Bununla ilgili yasal tedbirleri had safhada almak vazifemizdir.”

Eşi tarafından öldürülen Gönül Dilekçi’nin annesi Sultan Dilekçi de kızının nasıl öldürüldüğünü anlattı.

Platform üyeleri, Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak değişiklikle kadın cinayetlerinde caydırıcı ceza verilmesini sağlayacak ek madde tasarıyla ilgili diğer partilerin grup başkanvekilleri ile görüşecek.

    Pazartesi, 25 Kasım 2013 14:56

Bağlantılı Konular