"2002’den beri tüm şans oyunlarından, at yarışları dahil olmak üzere ne kadar hasılat elde edilmiştir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

"Son yıllarda devlet eliyle oynatılan kumar oyunlarında bir artış olmuştur. Bu doğrultuda at yarışlarının sayısı arttığı gibi loto, iddia oyunlarının oynanması ve bayiliklerin sayısı artmış ve bir de hükümetiniz döneminde “Şans Topu” adı altında yeni bir şans oyunu ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda;
1- 2002’den beri tüm şans oyunlarından, at yarışları da dahil olmak üzere her yıl ne kadar hasılat elde edilmiştir?
2- Şans oyunlarından elde edilen hasılat hangi alanlara aktarılmıştır?
3- Bu şans oyunlarının oynatılmasının dinen caiz olup olmadığı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’na görüş sorularak fetva alınmış mıdır? Alınmadıysa alınacak mıdır?
4- At yarışlarının, şans oyunlarının bu kadar çok oynanmasının bayilik sayısının 2002’de “Bin” iken şimdi “Altı bin”e çıkmış olması parti politikanıza ters değil midir?
5- Dinen haram olan at yarışları ve şans oyunları yasaklanacak mıdır?
6- Hükümetiniz döneminde at yarışlarının sayısı neden haftada 7 güne çıkarılmıştır? At yarışlarından her yıl ne kadar para kazanılmıştır?
7- Gece at yarışı oynanmakta mıdır? Oynanmakta ise nerelerde oynanmaktadır?
8- At yarışları için at yetiştirip satılmakta mıdır? Satmaktaysa şimdiye kadar ne kadar at yetiştirilmiş ve kaça satılmıştır? Devlet bundan ne kadar para kazanmıştır? Bunun için ihaleye çıkılmış mıdır? Çıkılmışsa kaç ihaleye çıkılmıştır?
9- Türkiye’de 2002-2013 yılları arasında 1 Kasım tarihi itibariyle at yarışlarından en fazla kazanan atlar ve sahipleri kimler olmuştur?"

    Pazartesi, 25 Kasım 2013 17:29

Bağlantılı Konular