Tanrıkulu, Başbakana Gezi Parkı’nda yaşananları sordu

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

Taksim’deki Gezi Parkı’nın bir bölümündeki ağaçların sökülmesine ve parkın alışveriş merkezi haline getirilmesine karşı çıkan yurttaşlara 30 ve 31 Mayıs günlerinde yapılan müdahalede çok sayıda kişi yaralanmış veya sıkılan gazdan etkilenmiştir. İstanbulluların soluk alınabilecek mekânların tek tek alışveriş merkezleri, otopark veya buna benzer rant alanları haline getirilmesine karşı gösterdiği demokratik tepki, kolluk güçlerinin hiçbir hak ve hukuka dayanmayan müdahalesiyle karşılaşıyor ve adeta hukuk, temel insan hakları İstanbul’da rafa kaldırılıyor. Biber gazı bombalarının adeta plastik mermi olarak kullanıldığı ve bazı yurttaşların hedef gözetilerek yaralandığı 31 Mayıs günü, seçilmiş milletvekillerine, gazetecilere, olayla ilgisi olmayıp İstanbul’un en işlek bölgesinden geçenlere gaz sıkılmış, kötü muamelede bulunulmuş ve ilan edilmemiş bir OHAL uygulanmıştır.

Taksim’de gerçekleştirilen müdahale sırasında ağır yaralanan yurttaşlarımız olmuştur. Son derece barışçıl, hiçbir şiddet içermeyen bir gösteriye coplarla, gaz bombalarıyla saldırılmakla kalınmamış, yaralıları hastaneye götürmek için gelen ambulanslara da müsaade edilmediği iddiaları söz konusu olmuştur. Benzer bir biçimde acil telefon hattına yapılan ambulans çağrısının yanıtsız kaldığı iddiası gündeme gelmiştir.

Diğer yandan gayrihukuki bir biçimde Taksim Gezi Parkı, etrafı bariyer marifetiyle halkın kullanımına kapatılmıştır. Yurttaşların, parktaki ağaçların kesilmesine karşı diktikleri fidanlar kolluk güçleri tarafından sökülmüş, parkta ağaçları korumak için sabahlayan yurttaşların çadırları ateşe verilmiş ve bu esnada pek çok insanın hayatı göz göre göre tehlikeye atılmıştır.

Gezi Parkı’nın tahrip edilerek alışveriş merkezi haline getirilmesine karşı direnerek parka akın eden on binlerce insanın fiilen, yüzbinlerce insanın da sosyal medya kanalları üzerinden gösterdiği tepkilerden de anlaşıldığı üzere bu kararın ve tutumun toplum nazarında hiçbir meşruiyeti yoktur. AKP iktidarı her geçen gün halka karşı daha fazla cephe almakta, halkın talep ve arzularını kolluk güçleri marifetiyle bastırmaya çalışmaktadır. Giderek yurttaşların serinlediği ağaç gölgesine bile katlanamayan hükümet, başta kadınlar olmak üzere tüm yurttaşları evlerine ve giderek alışveriş merkezlerine tıkamaya çalışmakta, yurttaşları birer müşteriye dönüştürme gayretinde sınır tanımamaya başlamaktadır. Buna karşı direnen ve hiçbir şekilde şiddete başvurmayan yurttaşların da adeta yaşam hakkına kastedilmektedir. Hukuk ve temel insan haklarının ayaklar altına alındığı Gezi Parkı olayları, toplumun tüm kesimlerinde infial yaratmıştır.

Bu bağlamda;

1. Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmesine tepki olarak başlayan ve on binlerce insanın katılımıyla parkta devam eden gösteriye yönelik müdahale emrini siz mi verdiniz? Polise verilen talimat tam olarak nedir?

2. Gezi Parkı’nın yok edilip yerine alışveriş merkezi yapılması kararına nasıl varılmıştır?

3. Yeşil alanları yok edip yerine beton dökme konusunda bir sınırınız var mı? Son bir ay içinde İstanbul genelinde kaç ağaç inşaat çalışmaları dolayısıyla sökülmüştür?

4. Gezi Parkı’nda 31 Mayıs günü kaç kişi yaralanmıştır?

    Cumartesi, 01 Haziran 2013 16:14

Bağlantılı Konular