“Kamilet Vadisi’nde hidroelektrik santrali gibi bir garabeti gerçekleştirmek istiyorlar”

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında; “Türkiye’deki 4 güzel vadiden biri olan Kamilet Vadisi’nde hidroelektrik santrali gibi bir garabeti gerçekleştirmek istiyorlar” dedi.

Artvin Milletvekili Bayraktutan, Karadeniz Bölgesi’nin endemik açıdan 2 vadisinden biri olan Arhavi Kamilet Vadisi’ne hidroelektrik santral yapılacağını anımsattı.

Santralin söz konusu yere yapılmasını “kıyım”, “cinayet” ve “tecavüz” olarak niteleyen Bayraktutan, “Türkiye’deki 4 güzel vadiden biri olan Kamilet Vadisi’nde hidroelektrik santrali gibi bir garabeti gerçekleştirmek istiyorlar” ifadesini kullandı.

Bölge halkının bu santralin yapımına karşı olduğunu kaydeden Bayraktutan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na vadinin özelliklerini ve durumu anlattığını, Bakan’ın ise sorunla ilgileneceğini ve vadiye gideceğini söylediğini anlattı.

Bayraktutan, bugün ise sabah yapımcı firmanın vadide çalışmalara başladığını belirterek, “Şirketin dozerleri, kepçeleri, adamları o vadiye tecavüz etmek için girdiler. Vadide kesim başladı. Taşeron firmanın yetkilileri herkesi tehdit ediyor” diye konuştu.

Bayraktutan, bugün veya yarın Arhavi’de muhtemel olayların çıkmasının kaçınılmaz olduğunu da söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na kına
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na kına göndereceğini belirten Bayraktutan, kınayı göstererek, “Bakan ve ailesine göndereceğim. Bakan, bu kınayı alsın, yaksın. Makamına iadeli taahhütlü göndereceğim. Belki başkasının eline ulaşır. Otursun bol bol kına yaksın” dedi.

Bayraktutan, bugün Meclis Başkanlık Divanı’nın Görevde Yükselme Yönetmeliği’ni görüştüğünü belirterek, “Bu ne demektir biliyor musunuz; 5-6 kişinin, kimler olduğunu biliyoruz. Başta Genel Sekreter. Kendi makamlarını korumak için, Başkanlık Divanı’nda ve Meclis Başkanlığı’nda bir değişiklik olduğu zaman görev ve makamlarına ilişkin statülerini korumaya yönelik bir zırh getiriyorlar” şeklinde konuştu.

Bayraktutan, bundan geri adım atılmaması halinde pazartesi gününden sonra gerekirse her gün toplantı yaparak “bu garabeti bütün Türkiye’ye anlatacağını” söyledi.

    Cuma, 31 May 2013 14:52

Bağlantılı Konular