CHP, vatandaşlara Kabahatler Kanunu kapsamında kesilen para cezalarını sordu

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği  konuyla ilgili soru önergesi şöyle:

“2005 yılında yürürlüğe giren Kabahatler Kanunu,  Gezi Parkı eylemlerinin ardından sıklıkla gündeme gelmeye başlamış, eylemlere katılan yurttaşlara çeşitli bahanelerle para cezaları kesilmeye başlamıştır. Yüzlerce yurttaşa yıldırma amaçlı olarak para cezaları kesilmektedir.

Son olarak Adana’da törenler sırasında Vali Hüseyin Avni Çoş’u protesto ettikleri gerekçesiyle 9 yurttaşa Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesindeki  “emre aykırı davranış” hükmü gereğince 188’er lira para cezası verilmiştir. Ancak Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş’un yurttaşlara yönelik “g.v.t” şeklindeki hakareti yaptırımsız bırakılmıştır.

Yurttaşların şiddet içermeyen demokratik tepkileri Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası ile cezalandırılırken,  Vali Coş’un  küfür içeren sözünün yaptırımsız bırakılması, adalete olan güveni sarsmıştır.

Kabahatler Kanunu’nun,  uygulamaları ve açıklamaları ile tepki çeken kamu görevlilerine yönelik koruma kalkanı gibi kullanılması,  hakaret eden kamu görevlilerinin talimatlarıyla uygulanması demokratik değerlerle bağdaşmamaktadır.

1- Son 5 yılda ve yıllara göre Kabahatler Kanunu’na aykırı eylemler nedeniyle kaç kişiye yaptırım uygulanmıştır? Uygulanan yaptırımların toplam tutarı ne kadardır?
2- Kabahatler Kanunu kapsamında son 5 yılda kesilen cezaların illere göre sayısal dağılımı nedir?
3- İdari yaptırımların ne kadarı yargıya taşınmıştır? Kaç idari yaptırım, yargı kararı ile kaldırılmıştır? Yargı kararı ile kaldırılan cezaların tutarı ne kadardır?
4- Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş’ a yönelik kabahatler kanununa göre veya başka meri mevzuata göre yapılmış bir işlem var mıdır?
5- Kabahatler Kanunu’nun özellikle Gezi Parkı olaylarından sonra sıklıkla uygulanması ve vatandaşları yıldırma amaçlı kullanıldığı yönünde algıların oluşması karşısında, idari makamlara Kanunu objektif uygulamaları konusunda bir uyarınız olacak mıdır?
6- Şiddet içermeyecek şekilde demokratik haklarını kullanan yurttaşların Kabahatler Kanunu kapsamında sürekli para cezaları ile cezalandırılması demokrasi ile bağdaşmakta mıdır? Vatandaşların, protesto ettikleri kamu yöneticilerinin talimatıyla cezalandırılmasının önüne geçilecek midir?

    Salı, 12 Kasım 2013 17:21

Bağlantılı Konular