Loğoğlu'dan soru önergesi

Genel Başkan Yardımcısı Osman Faruk Loğoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Adana metrosu, Adanalıların biran önce bitirilmesini istediği hizmetlerin arasında yer almaktadır. 12 Haziran 2011 seçimlerinden önce Adana’da yaptığınız konuşmada bu konuda, şu sözlerle bir vaatte bulundunuz:

“Şimdi metroyla ilgili müjdeme geliyorum. Adana’ya müjdem. Şu anda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelirinin yüzde 40’ı metro borcuna kesiliyor. Ve aldığımız talep üzerine şimdi metroyu biz Adana’da; yolsuzluğun, usulsüzlüğün kılıfı olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı da metro yapımını Ulaştırma Bakanlığımıza devir alıyoruz, devralıyoruz. Ve kısa sürede 1. Etabı bitirecek, ardından 8 kilometre uzunluğundaki Akıncılar-Çukurova Üniversitesi hattına başlayacağız. Adana’da yılan hikayesine dönen metro hikayesini böylece biz artık sona erdiriyor, Adana’yı metroya kavuşturuyoruz. Kardeşlerim, biz söz verirsek yaparız. Türkiye genelinde yaptığımız gibi, evvel Allah.”

Konuya ilişkin olarak, Ulaştırma Bakanı Sn. Binali Yıldırım da “Adana Belediyesi’nin müracaatını aldık.” demiştir.

Fakat, aradan geçen süre içinde, vaadinizin tam aksine Adana metrosu Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmemiştir. Metro inşaatında herhangi bir ilerleme sağlanmamıştır. Adanalıların mağduriyeti devam etmektedir.

Bu durumda yanıtlanması istenen sorular şunlardır:

1. Haziran 2011’den bugüne kadar geçen süre içinde Adana metrosunun Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmemesinin gerekçesi nedir?

2. Söz konusu vaadinizi yerine getirmeyerek Adanalılara bir mesaj vermeyi mi amaçlıyorsunuz?

3. Sizin ifadenize göre Adana metrosu Adana’da yolsuzluğun ve usulsüzlüğün kılıfıdır. Eğer öyleyse, seçimden önce verdiğiniz vaadi yerine getirmeyerek yolsuzluk ve usulsüzlüğün sürmesine seyirci kalmış olmuyor musunuz?

4. “Biz söz verdiysek yaparız” dediğinize göre, söz konusu metroya ilişkin çalışmalarınızın olması beklenmektedir. Adana metrosunun tamamlanmasına ilişkin plan ve çalışmalarınız hangi aşamadadır?

    Cuma, 31 May 2013 14:00

Bağlantılı Konular