"İsrail’in Batı Şeria Sınırına inşa ettiği duvar ayırım duvarı ise o halde iktidarınızın Suriye sınırına inşa ettiği duvar ne duvarıdır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğantarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“21 Eylül 2012 tarihinde Ankara Rixos Hotel’de düzenlenen El – Kudüs Üniversitesi’nin “İnsan ve Toplum Bilimleri Fahri Doktora” unvanını kabul ettiğiniz törende yaptığınız konuşmanın bir bölümünde İsrail tarafından Filistin sınırında inşa edilen duvara atfen şu açıklamayı yapmıştınız:

“İsrail tarafından inşa edilen ayırım duvarı ile Kudüs’ün Batı Şeria ile fiziki, siyasi, kültürel ve sosyal bağlantısı kesilmiştir. İsrail bu şekilde Kudüs’ü diğer Filistin topraklarından ayırmayı amaçlamaktadır. Amaç buranın gerçek sahipleri olan Filistinlileri yıldırmak, ana vatanlarından söküp atarak bu şekilde tarihi yapısını ve dokusunu değiştirmektir.”

Bu bağlamda;
1- Mardin’in Nusaybin İlçesinin Suriye Sınırında “Duvar” yapımı sürmekte midir? Sürmekte ise bu duvar kim ya da kimlerin talimatı ve hangi gerekçe ile yapılmaktadır?
2- Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay daha önceki açıklamasında “Sınır kontrolleri ve denetimi konusunda daha ileri tedbirler alıyoruz” demişti. İleri tedbir örneği olarak mı Suriye Sınırına “Duvar” inşa edilmektedir?
3- İsrail’in Batı Şeria Sınırına inşa ettiği duvar ayırım duvarı ise o halde iktidarınızın Suriye sınırına inşa ettiği duvar ne duvarıdır?
4- İktidarınızın Suriye Sınırına duvar inşa etmesi ile İsrail’in Batı Şeria sınırına duvar inşa etmesi arasındaki fark nedir?
5- Suriye ile fiziki, siyasi, kültürel ve sosyal bağlantı duvar inşa edilerek kesilmek mi istenmektedir?
6- Batıda yıllarca “Utanç Duvarı” adı ile anılan “Berlin Duvarı” 1989 yılında tüm tesisleriyle birlikte yıkılmıştır. Bu kutuplaştırıcı, ayırıcı “Duvar”ın yıkılması örneği varken iktidarınız Suriye Sınırına hangi gerekçe ile duvar inşa etmektedir?”

    Çarşamba, 06 Kasım 2013 14:06

Bağlantılı Konular