"NSA’nın Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin hükümet bir girişimde bulunmuyor"

İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’da, ABD’nin dinleme faaliyetlerine ilişkin ciddi tepkiler oluştuğunu, ancak kendilerinin de sık sık gündeme getirmelerine rağmen, NSA’nın Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin hükümetin bir girişimde bulunmadığını belirtti.

Türkiye’de NSA’nın, ODC adlı merkezinin bulunduğunu, bu merkezden ülkedeki tüm stratejik kurumların dinlendiğini söylediğini anımsatan Aksünger, “Yasadışı dilnemelerle ilgili kurulan komisyonda, terimlerin hiçbirine hakim olmayan bir AKP milletvekili, ODC için, ‘o ne?’ diyor. ‘O ne ya?’ dediği şey, dünyanın ve Türkiye’nin aslında en büyük casusluk sorunlarından biri” diye konuştu.

ABD’nin dinleme faaliyetleri karşısında MİT’in de bir çalışma yapmadığını ifade eden Aksünger, şunları söyledi:

“Ya bunlar gerçekten bu işi bilmiyorlar ya da biliyorlar da birileri diyor ki ‘bu işe bulaşmayın.’ İkisi de vahim bir konu. Zaten benim gözümde Milli İstahbarat Teşkilatı artık bu ülkenin milli istihbarat teşkilatı değildir. Çünkü iktidarın istihbarat teşkilatıdır.

Emniyet istihbarat da tarikatlarin, cemaatlerin teşkilatı olmuş durumda. Türkiye’de Amerikan casusları cirit atıyor, bunların tek tek adreslerine kadar söyledim.

Buradan bir çağrı yapıyorum? İvedilikle iktidarın yapması gereken çok önemli bir konu var: Bu konuda özel bir komisyon kurulmalı. Tedbirlerin alınması lazım. ‘Bugüne kadar bizlerden kimleri dinlediniz?’ diye Amerika’ya sorulması lazım.”

Erdal Aksünger, önümüzdeki hafta, milletvekilleri arkadaşları ile birlikte, ODC’nin Türkiye’de bulunduğu yere gideceğini belirterek, “Kapıyı çalacağız, ‘burada ne yapıyorsunuz’ diye soracağız” dedi.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 02 Kasım 2013 19:13

Bağlantılı Konular