Akkaya: "Öğretmenleri ölüme götüren bu düzen değişecektir."

Yakup Akkaya 8 yıldır ataması yapılmadığı için intihar eden Alim Koç öğretmen ve diğer öğretmenlerin atama sorunlarına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Akkaya açıklamasında şöyle dedi:

“Hükümetlerin ve bakanlıkların temel görevi, sorun alanlarını doğru tespit etmek, bilimsel ve sistematik bir bakış açısıyla problemleri çözmektir.

Küçük ya da büyük demeden her sorun alanı, ciddiyetle incelenmeli ve stratejik bir planlamayla, tarafların talepleri de göz önüne alınarak sorun olmaktan çıkarılmalıdır.

Ancak 11 yıldır hükümette olan AKP hükümeti, ataması yapılmayan öğretmenlerin yaşadıkları ızdıraplara kulaklarını kapatmıştır.

Milli Eğitim Bakanlarının konuya yaklaşımları tamamen ideolojik, piyasa mantığına dayalı ve plansızdır.
Ülkenin dört bir yanında sayıları 300 binleri geçen ataması yapılmayan öğretmenler öğrencilerine kavuşmayı beklerken, yaklaşık 80.000 ücretli öğretmenin düşük ücretlerle ve güvencesiz çalıştırılması hükümetin utanç vesikası olarak alnına yapışmıştır.
Öğretmenlerin KPSS’ye mahkûm edilerek birbirleriyle yarışmaya zorlanması ve mutluluklarının başkalarının mutsuzluğuna bağlı olması tam anlamıyla rezalettir.
Okullar öğretmen, öğretmenler atama beklerken hükümetin plansız ve umursamaz yaklaşımı her gün yeni canları aramızdan almaya devam ediyor. Şafak Bay’ın yaşadığı dram belleklerdeyken dün de 8 yıldır ataması yapılamadığı için bunalıma giren Âlim Koç öğretmen hayatına son verdi.

Gençlerimizi ölüme sürükleyen bu dramın sorumlusu kim?
Bir Bakan çıkıp, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın istihdam edebileceği öğretmen sayısı 125 bindir. Mezun olan gençlerimizin sayısı 250 bindir.” açıklamasını nasıl yapar?

Hükümetler nasıl olur da planlama ve sorun çözme görevlerine bu kadar kayıtsız kalabilir?
Nasıl olur da 11 yıldır ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarına kulaklar kapatılır?
İnsan hayatı nasıl bu kadar ucuz görülebilir?
Ataması yapılmayan ve KPSS’ye mahkûm edilen her evladımızın sorumluluğu hükümete aittir.
Canına kıyan, sosyalleşmesi engellenen, evlenmek, yuva kurmak hakkından, insanca yaşamaktan, öğrencilerine kavuşmaktan alıkonulan her gencin vebali hükümetin omuzlarındadır.
Âlim öğretmenin çektiği ızdırapların hesabı iş bilmez, piyasacı, kendine demokrat AKP hükümetinden sorulacaktır.
Akan her damla gözyaşı, solan her beden, çalınan her umut; kısa çöpün uzun çöpten hakkını alacağı gün AKP’nin karşısına çıkacaktır.
Öğretmenleri ölüme götüren bu düzen değişecektir.
Işıklar içinde uyu Âlim öğretmen.”

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 02 Kasım 2013 19:09

Bağlantılı Konular