CHP'de türban zirvesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin kadın milletvekilleriyle buluşarak türban konusunu ele aldı. CHP’nin Meclis Grubu da bu sabah toplanarak izlenecek taktiği değerlendirecek.

TBMM Genel Kurulu, Cumhuriyetin 90. yılında ilk mesaisine “türbanlı milletvekili” gerilimi ile başlıyor. AKP’li bazı kadın milletvekillerinin bugün veya yarın Genel Kurul’a “türbanla” girme kararının ardından CHP yönetimi “alarm”a geçti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin kadın milletvekillerini topladı. Genel Kurul’da “türbanlı” milletvekiline karşı “içtüzük ihlali” gerekçesiyle usul tartışması açmayı planlayan CHP’nin Meclis grubu da bu sabah toplanarak izlenecek taktiği değerlendirecek.

AKP’li Gülay Samancı ve Sevde Bayazıt Kaçar’ın Meclis Genel Kurulu’na “türbanla” geleceklerini açıklamalarının ardından, gözler Cumhuriyet Bayramı’nın ardından mesaisine bugün başlayacak TBMM Genel Kurulu’na çevrildi. AKP’li kadın milletvekilleri, Genel Kurul’a türbanla girme kararlarına ilişkin de AKP grup yönetimine bilgi verdi. AKP yönetimi de, içtüzükte genel kurula türbanla girmeye engel bir durum olmadığını belirterek milletvekillerine destek verdi. Muhalefet partileri MHP ve BDP de “türbanlı milletvekili”ne karşı olmadıklarını belirterek türbana yeşil ışık yakarken, CHP, anayasanın “laiklik” ilkesine ve içtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle genel kurulda “usul tartışması” açtırarak muhalefet etmeye hazırlanıyor.

Kılıçdaroğlu: Eylem yapılmayacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partili milletvekillerinin de sert tepki gösterdiği bu girişim karşısında partisinin yetkili kurullarında izlenecek tavrı belirleyecek. Kılıçdaroğlu, dün sürpriz bir adım daha atarak partili kadın milletvekilleri ile genel merkezde toplantı yaptı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının sonunda Kılıçdaroğlu’ndan uyarı geldiği öğrenildi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Merve Kavakçı dönemini hatırlatan bir tepki gösterilmeyecek, eylem yapılmayacak. Gereken tepki grup başkanvekilleri tarafından verilecek” dediği ileri sürüldü.

CHP Meclis Grubu da Genel Kurul toplantısı öncesinde basına kapalı toplanarak tavır belirleyecek. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasından 16.5 yıl hüküm giyen teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin bugün saat 11.00’de Hasdal Cezaevi’ndeki nikâh töreninde “tanıklık” yapacağı için grup toplantısına katılamayacak. Ancak Kılıçdaroğlu’nun akşam saatlerinde de MYK’yi toplaması ya da perşembe gününe bırakması bekleniyor. CHP yönetiminin, partili bazı milletvekillerinin türbanlı milletvekillerini, “kot pantolon-tişört” giyerek protesto edeceği yönündeki haberler parti yönetiminde rahatsızlık yarattı. Ancak CHP yönetimi, böyle bir eylem girişimine sıcak bakmıyor.CHP’de, “Biz içtüzüğe uyulmasını istiyoruz, o nedenle türbanla gelinmesinin kıyafet anarşisi yaratacağını söylüyoruz. O nedenle böyle bir tavır içinde olmayız” görüşü dile getiriliyor.

Haber: Ülkede Haber

    Çarşamba, 30 Ekim 2013 09:50

Bağlantılı Konular