"Haklarında dava açılan yabancı gazetecilerin sayısı nedir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

1- Son 10 yıl içerisinde Türkiye de, gözaltına alınan ve tutuklanan yabancı gazetecilerin sayısı nedir?
2- Tutuklulukları devam eden yabancı gazetecilerin sayısı nedir?
3- Haklarında dava açılan yabancı gazetecilerin sayısı nedir?
4- Hollanda NRC Handelsblad’ın Gazetesi’nin dünya çapında saygın ve ünlü muhabiri Bram Vermeulen’in oturma izni ve basın kartı süresinin 1 Ocak 2014’ten sonrasına uzatılmayarak, Bram Vermeulen’den Türkiye’yi terk etmesinin istenme gerekçesi nedir?
5- Wall Street Journal, Financial Times gibi gazetelerin Türkiye temsilcilerine Türkiye’yi terk etmeleri yönünde baskılar yapıldığı doğru mudur?
6- Gazeteci Bram Vermeulen’in Mart 2013 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanında Türkiye’ye giriş yaptığı sırada adının bilgisayarda işaretlendiği ve Türkiye’de bundan böyle hoş karşılanmayacak, istenmeyen kişiler listesinde olduğunun belirtilerek polis tarafından alıkonularak, saatlerce bekletilmesi hangi resmi merci talimatıyla gerçekleşmiştir?
7- Gazeteci Bram Vermeulen hakkında Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinin verdiği bir mahkumiyet kararı bulunmakta mıdır?
8- Gezi direnişini haber yapmak için İstanbul’a gelen ve 11 Haziran 2013 tarihinde gözaltına alınan Kanadalı gazeteciler Sasa Petricic ve Derek Stoffel’in Mahkeme kararı olmaksızın sadece polis uygulaması sonucu sınır dışı edilmelerinin gerekçesi nedir?
9- Kanadalı gazeteciler Sasa Petricic ve Derek Stoffel hakkında Mahkeme kararı olmaksızın İçişleri Bakanlığı talimatıyla Türkiye’ye giriş yasağı konulduğu doğru mudur
10-  29 Haziran günü Taksim’de gözaltına alınan İsveçli gazeteci Sara Olsson ‘un Yetkili Savcılık tarafından serbest bırakılmasına ve aleyhinde herhangi bir Mahkeme kararı olmaksızın sınır dışı edilmesinin hukuki açıklaması nedir?
11- İsveçli Gazeteci Derek Stoffel hakkında Mahkeme kararı olmaksızın İçişleri Bakanlığı talimatıyla Türkiye’ye giriş yasağı konulduğu doğru mudur?
12- Hoş karşılanmayacak, istenmeyen kişiler listesine dahil edilen, fişlenen yabancı gazetecilerin sayısı ve isimleri nedir?
13- Listenin hazırlanması talimatını hangi merci vermiştir?
14- Doğru ve tarafsız haber yaparak görevlerini yerine getiren yabancı gazetecilerin Yabancı Ajanlık Suçlamalarıyla korkutularak, iktidarınızın uluslararası sözleşmeler ve insan haklarını ihlal edici tutum ve politikalarını eleştirmemeleri, haber yapmamaları yönünde baskı altına alınmaları bir suç değil midir; İktidarınız doğru haber yapan  tüm gazetecileri korkutma ve iftira metodları ile susturmayı mı planlamaktadır?
15- Bu güne dek iktidarınızca, kaç yabancı gazetecinin Yabancı Ajanlık suçlamasına maruz bırakılacakları korkutmalarıyla Türkiye’yi terk etmeleri sağlanmıştır?

    Perşembe, 24 Ekim 2013 14:18

Bağlantılı Konular