Adnan Keskin Kanal A'ya konuştu

Kanal A’nın canlı yayınına katılan Adnan Keskin Pınar Ağca’nın sorularını  şöyle yanıtladı:

Pınar Ağca: Sarıgül Cumhuriyet Halk Partisine başvurup üye olacak mı ve adaylık konusunda bir başvuruda bulunacak mı, bulunmayacak mı? İşte tüm bu soruların cevabını CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’den alacağız. Efendim yayınımıza hoş geldiniz.


Adnan Keskin: Hoş bulduk, iyi yayınlar diliyorum.

Pınar Ağca: Mustafa Sarıgül’ün dün  gazetelere, kamuoyuna yansıyan bir açıklaması oldu CHP’ye üye olmak için CHP’den davet bekliyorum şeklinde. Bugünde bir yazılı açıklama yaptı ve bu açıklamanın yanlış yorumlandığını ifade etti. Böyle bir beklentisinin olmadığını söyledi. Bu açıklamalarından sonra sizin Sarıgül’le bir temasınız, bir görüşmeniz oldu mu?

Adnan Keskin: Hayır benim herhangi bir görüşmem olmadı. Zaten o açıklamanın doğru olmadığı dün akşam yaptığı açıklamalardan anlaşılmıştır. Mustafa Sarıgül yıllardır Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmış bir insandır. Gençlik kollarından gelmektedir. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisinin kültürünü içselleştirmiş bir arkadaşımızdır. Cumhuriyet Halk Partisinin kültürünü içselleştirmiş bir arkadaşımızın o tür bir açıklama yapması sözkonusu olamazdı. Nitekim 24 saat geçmeden bunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Mustafa Sarıgül’de, haklarında disiplin kararı verilmiş arkadaşlarımız gibi gerekli işlemin yapılması için başvurusunu yapacaktır ve yetkili kurullarımızda görüşüldükten sonra Mustafa Sarıgül Cumhuriyet Halk Partisinin üyesi olma hakkını kazanacaktır.

Pınar Ağca: Mustafa Sarıgül’ün bir ifadesi daha oldu efendim. CHP’de tarih yazılacaksa Mustafa Sarıgül olmadan tarih yazılmaz şeklinde. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Adnan Keskin: Yani o biraz kamuoyunda sanırım çok iyi anlaşılamadı. Benim tahminim oradaki meramı şu; ben yıllardır Cumhuriyet Halk Partisinin içinde yer tutmuş bir insanım, gençlik kollarında çalıştım, Cumhuriyet Halk Partisinin ana kademesinde görev aldım, daha sonra Cumhuriyet Halk Partisinin kültür devamı olan SHP’de milletvekili seçildim. Cumhuriyet Halk Partisinden belediye başkanı adayı oldum. Bütün bunları dikkate aldığınızda bu kadar uzun süre Cumhuriyet Halk Partisinde görev yapmış, Cumhuriyet Halk Partisinde yer tutmuş bir insanın elbette ki Cumhuriyet Halk Partisinin tarihini yazanlar açısından ondan da bahsedilmesi gerektiği doğrultusunda anlamak gerekiyor. Yoksa orada Cumhuriyet Halk Partisinin üstünde bir kişi, bir üye olarak kendisini değerlendirme, algılama sözkonusu olamaz. Cumhuriyet Halk Partisi kültürünü içselleştirmiş olan bir insanın 90 yıllık Cumhuriyet Halk Partisiyle kendisini bir yarış konumuna sokması anlaşılır bir şey değildir. Ben o konuyu o şekilde yorumluyorum.

Pınar Ağca: Peki şimdi süreç üyelik için süreç herkes için nasıl işletilecekse Sarıgül içinde o şekilde işletilecek dediniz. Bir disiplin süreci var Parti Meclisinden bir karar alınması gerekiyor. İhraç edilmişti çünkü Mustafa Sarıgül Cumhuriyet Halk Partisinden. Yeniden partiye dönebilmesi için Parti Meclisinde ne yönde bir karar alınabilir ya da Parti Meclisinin Sarıgül için tavrı nedir?

Adnan Keskin: Parti Meclisinin yerine geçerek onların kararı hakkında herhangi bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Parti Meclisi 60 kişilik arkadaşımızdan oluşmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisinin Parti Meclisinde görev yapma konumuna gelmiş arkadaşlarım partinin menfaatine en uygun kararı alacaklarından hiç kuşkum yoktur. Bu kadar partinin üst organında görev yapan arkadaşlarımın doğru, sağlıklı olan kararı alacaklarından kuşku duymuyorum.

Pınar Ağca: Eğilim ne yönde peki efendim?

Adnan Keskin: Hiçbir bu konuda bir çalışmam olmadı. Hiçbir arkadaşımın bu konudaki düşüncesini, eğilimini öğrenmedim. Ama ben Cumhuriyet Halk Partisinde görev yapan arkadaşlarımızın bu konudaki tutarlı, doğru, sağlıklı davranacağından hiçbir kuşku duymuyorum. Partinin en üst organında görev yapan arkadaşlarımız Cumhuriyet Halk Partisinin menfaati neyse, Türkiye’nin içinden geçtiği koşulları dikkate alarak partinin ve ülkenin yararına olan kararı alacaklarından eminim.

Pınar Ağca: Şimdi Genel Başkanında Sarıgül’ün üyeliğiyle ilgili, adaylığıyla ilgili açıklamaları oldu. Parti tüzüğümüz belli önce CHP’ye üye olması gerekir şeklinde açıklamalardı bunlar. Sarıgül’ünde halkın iradesine bırakan şeklinde, halkım beni nerede görmek istiyorsa orada olurum şeklinde açıklamaları oldu. Bu noktada ikisini birlikte düşünürsek CHP’de uzun süredir de konuşuluyor Sarıgül’ün adaylığı, ismi geçiyor. CHP Sarıgül ismine nasıl bakıyor?

Adnan Keskin:  Şimdi Partimizin bizim temsil yetkisi, partiyi bağlayıcı karar verme yetkisi Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanına aittir. Onun ötesinde hiçbir kimsenin kamuoyuna çıkıp partiyi bağlayıcı açıklama yetkisi yoktur. Partiyi en üst düzeyde temsil etme yetkisine sahip olan Genel Başkanın Sayın Sarıgül’e yaptığı çağrı herhalde Cumhuriyet Halk Partisine gelmesi doğrultusunda anlaşılması gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanının bu değerlendirmesinin üzerine parti üyeleri olarak, yönetici olarak bizim söz söylememiz doğru olmaz, şık olmaz. Genel Başkanımızın yapmış olduğu açıklamaya hepimizin, bu partiye mensup olan herkesin uyması gerekmektedir. Mustafa Sarıgül’de halk beni istiyor demekle bence ben Cumhuriyet Halk Partisine geliyorum diyor. Tabandaki vatandaş parçalanmayı, bölünmeyi uygun bulmuyor. Cumhuriyet Halk Partili, sosyal demokrat kulvarda siyaset yapan herkesin birleşmesini ve bütünleşmesini istiyor. Dolayısıyla bende toplumun beklentisi doğrultusunda hareket edeceğim şeklinde anlamak gerekiyor bu açıklamasını.

Pınar Ağca: Şimdi Kılıçdaroğlu’nun çağrısı var. Aynı zamanda Sarıgül’ün ifadelerinden de geliyorum…

Adnan Keskin: Kabulü var. Ben o şekilde yorumluyorum.

Pınar Ağca: Peki bu noktada yapılması gereken ne? Buluşmada mı bir sıkıntı var?

Adnan Keskin: Yo hiçbir sıkıntı yok. Öyle sanıyorum ki önümüzdeki günlerde gerekli girişimler yapılacaktır, dilekçeler verilecektir, Parti Meclisinde gerekli değerlendirmeler yapılacaktır ve kamuoyunun beklediği kararda ortaya çıkacaktır.

Pınar Ağca: Yani Parti Meclisinde bu yönde bir adım atılacak mı?

Adnan Keskin: Elbette. Zaten dilekçe verildikten sonra bu dilekçe MYK’da değerlendirilecek, MYK bunu Parti Meclisimize götürecek. Bizim tüzüğümüzün öngördüğü prosedür budur. Bu prosedür Sayın Sarıgül’le ilgilide işletilecektir.

Pınar Ağca: Ama önce Sarıgül’den bir adım bekleniyor.
Adnan Keskin: Elbette ki. Zaten Partinin Genel Başkanı sürekli bir şekilde Mustafa beyin Cumhuriyet Halk Partisine gelmesini kamuoyunda dillendiriyor. Her süreçte Sayın Genel Başkana bu yönde sorular soruluyor. Genel Başkanımızda kendisinin gelmesinden mutluluk duyacağını belirtiyor. Bu açıkça bir davettir. Cumhuriyet Halk Partisine gelmesini talep etmedir. Herhalde Mustafa Sarıgül’de partinin Genel Başkanının yapmış olduğu bu daveti en iyi şekilde değerlendirecek konumdadır. Bunun gereğini yerine getirecektir.

Pınar Ağca: Dilekçe verirse süreç o yönde işletilecek.

Adnan Keskin: Tabi.

Pınar Ağca: Adaylığı konusunda?

Adnan Keskin: Adaylık ayrı bir süreç. Adaylıkla ilgilide yine MYK’mızdan belirlediği yöntemle İstanbul adayımız belirlenecektir. Bütün illerimizde biz iki yöntemle adaylarımızı belirliyoruz. Bir; eğilim yoklaması. İki; kamuoyu yoklamasıyla adaylarımızı belirliyoruz. İstanbul adayımızı da hangi yöntemle belirleyeceğimiz konusunda Cumhuriyet Halk Partisi MYK’sı karar verecektir. O karar doğrultusunda aday belirleme yöntemi devreye sokulacaktır.

Pınar Ağca: Bu karar ne zaman alınacak? Çünkü süreç daralıyor.

Adnan Keskin: Karar alınır. Parti Meclisinden kararından sonra ancak bu karar alınabilir. Yani partiye kaydolma işlemi gerçekleştirildikten sonra ancak adaylıkla ilgili işlemler yapılabilir.

Pınar Ağca: Sarıgül ama bir adım atıp dilekçe sunmazsa bu süreç böyle devam eder, böylemi noktalanır? Bunu mu anlayalım?

Adnan Keskin: Yani ben öyle bir dilekçe sunulmayacak diye bir olumsuz yaklaşmıyorum. Bu konuda sürekli bir şekilde şeytanın avukatlığını  yaparak Cumhuriyet Halk Partisiyle Mustafa Sarıgül arasında bir kavga var, Cumhuriyet Halk Partisinin bu konuda iç bünyesinde bir tartışma var gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu konuda parti içerisinde herhangi bir tartışma yoktur, bir kavga yoktur. Partinin Genel Başkanının sözüne hiçbir kimsenin üzerine söz söyleme hakkına sahip değildir.

Pınar Ağca: Sarıgül’ün dilekçe vermesi konusunda sizin edindiğiniz izlenim ne yönde?

Adnan Keskin:  Benim bir eğilimim yok. Mustafa Sarıgül’le son yıllarda herhangi bir görüşme yapmadım. Ama açıklamalarından bunların gereklerini yerine getireceği doğrultusundadır.

Pınar Ağca: Peki adaylık konusunda efendim şimdi Sarıgül başvurursa ismi sözkonusu olabilir mi?

Adnan Keskin: Kimin ismi?

Pınar Ağca: Sarıgül’ün.

Adnan Keskin: Adaylığa başvurduktan sonra elbette ki aday adayı olur. Daha sonraki aday belirleme yönetiminden çıkarsa Cumhuriyet Halk Partisinin İstanbul Büyükşehir adayı olur.

Pınar Ağca: Peki CHP içinde şöyle yorumlara neden oluyor aslında. Kamuoyunda da tartışılıyor sık sık. CHP kendi içerisinde bir aday çıkaramıyor mu da işte başka bir partiden ya da başka bir hareketin liderini kendi partisine getirme şeklinde yorumlanıyor. Bu yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adnan Keskin:  Yani Cumhuriyet Halk Partisinin içinden çıkan aday arkadaşlarımız var. Kaç tane? Sayın Celal Doğan var, Sayın Gürsel Tekin var Genel Başkan Yardımcısı arkadaşımız, İstanbul’da başarılı bir il başkanlığı yapmıştır. Başarılı bir Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Gençlik kollarımızda çalışan arkadaşımız var. Bir sürü aday arkadaşımız var. Mustafa Sarıgül’de Cumhuriyet Halk Partisinden aday olmak istiyor. Dolayısıyla onun da aday olma hakkı vardır. Cumhuriyet Halk Partisine gelip siyaset yapma talebi vardır. Onun gereklerini yerine getiriyor. Yoksa Cumhuriyet Halk Partisinin içerisinde aday yokmuş gibi herhangi bir şekilde değerlendirme yapmak yaşanan gerçeklerle çakışmamaktadır.

Pınar Ağca: Yayının büyük bölümünü Sarıgül için ayırdık ama yerel seçimle ilgili CHP’nin çalışmaları ne aşamada şuanda?

Adnan Keskin:  İyi bir çalışma götürüyoruz. Hem demokrasi kurallarını devreye sokuyoruz, hem de kamuoyunun beklentisi doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. İlk defa Cumhuriyet Halk Partisinde 81 tane il başkanımızla görüşmeler yaptık. İl başkanlarımız, ilçe yöneticilerimiz, o ilçenin kanaat önderleriyle görüşmeler yaparak buraya geldiler. Seçim yapılacak olan ilçelerde hangi yöntemle adaylarımızın belirlenmesi konusunda bize düşüncelerini, elde ettikleri dokümanları sundular. Bizde il başkanlarımızın bize yansıttığı bilgiler doğrultusunda şimdi eğilim yoklaması ve kamuoyu yoklamaları yaptırarak Cumhuriyet Halk Partisinin adaylarını belirliyoruz.

Dolayısıyla parti içi demokrasiyi çalıştırıyoruz. Toplumun Cumhuriyet Halk Partisinin adaylarında belirli olmasında etkili kılacak kamuoyu yoklamaları yapıyoruz. Sanırım demokrasimiz açısından, partimiz açısından çok güzel bir yaklaşım sergiledik. Dilerim diğer siyasi partilerde böyle parti içi demokrasiyi çalıştırarak demokrasimizin kurumsallaşmasına, kökleşmesine katkı yaparlar.

Pınar Ağca: Büyükşehirler için adaylar ne zaman açıklanacak efendim, takvim nedir?

Adnan Keskin: Şimdi belirlediğimiz yöntemle eğilim yoklamasıyla ortaya çıkan isimleri açıklıyoruz zaten. Genel Başkanımız bazı büyükşehir belediye başkan adayı arkadaşlarımızı açıkladı. Önümüzdeki günlerde kamuoyu yoklamalarının ve eğilim yoklamalarının sonuçları geldikçe o konuda da gerekli açıklamalar yapılır.

Pınar Ağca: Bir tarih vermiyorsunuz?

Adnan Keskin:  Şuan tarih veremiyorum.

Pınar Ağca: Çok teşekkür ediyorum.

Adnan Keskin: Bende teşekkür ediyorum, iyi yayınlar diliyorum.

Pınar Ağca: CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’di yayın konuğumuz. Yerel seçime doğru CHP’deki adaylık tartışmalarını değerlendirdik.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 21 Ekim 2013 18:37

Bağlantılı Konular