“Nazarköy, köy turizminin merkezi olmalı”

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinin nazar boncuk üretimiyle ünlü şirin köyü Nazarköy’ü ziyaret eden İzmir Milletvekili Hülya Güven, yarım asırdır nazar boncuğu üreten köyün köy turizmi açısından bir değer olduğunu belirtti. 

1950 yılından bu yana nazar boncuğu ocakları ile cam süs eşyalarının yapıldığı köye hem doğal güzelliklerini görmek hem de muhteşem el sanatlarının yapımına tanık olmak için gidilmesi gerektiğini ifade eden Güven, köyün tanıtımı için büyük çaba sarfeden Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ile Köy Muhtarı Mehmet Yiğit’ten bilgiler aldı.

Doğal güzelliğiyle de misafirlerine güzel bir gün geçirmeyi vadeden Nazarköy’de CHP İl Başkan Yardımcısı Ülkümen Rodoplu,  Başkan Rıdvan Karakayalı, İlçe Başkanı Ünsal Atmaca, Muhtar Mehmet Yiğit ve ilçe yöneticileri ile kahvaltı yapan Güven, Köy Muhtarı Yiğit’in kurduğu Esnaf Sanatkar Kooperatifi, ahşap satış stantları ve 4 yıldan bu yana yaptığı Nazar Köy Boncuk Festivali ile köylüyü de arkasına alarak ciddi bir pazarlama harekatı gerçekleştirdiğini öğrendiğini bunun desteklenmesiyle ilgili çalışmaların ise CHP’li belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve ilçe örgütünce sürdürüldüğünü dile getirdi.

Kadınlar da aktif
Kadınların geleneksel el sanatlarına sahip çıkarak, erkeklerin ürettikleri boncukları işleyerek satmalarının da çok önemli olduğunu belirten Güven,  boncuk satılan tezgahları dolaştı. Yaptığı sohbetlerde boncuk atölyelerinin azaldığının iletildiğini söyleyen Güven, şunları açıkladı: “Atölye sahipleri, 2000´li yıllara kadar köyde doğan tüm çocukların nazar boncuğu üretimiyle yetiştiğini, 2-3 yıl öncesine kadar 12 ocağın bulunduğunu, Çin süs eşyalarının ülkemize girmesinden ötürü köyde faaliyet gösteren atölye sayısının beşe düştüğünü, onlarında kapanma tehlikelerinin olduğunu anlatıyorlar. Bu kültürün yok olmaması bizlerin elinde. Bu köye sahip çıkmalıyız”.

İzmir Milletvekili Güven, “Dağcıların, bisiklet gruplarının sıkça geldiği köyde biz oradayken bir dağcı bisiklet grubu geziye çıkmadan önce tulum eşliğinde horon oynadılar. Hem söylediler hem eğlendiler, bu köyler mahalleye dönüştükten sonra köy özelliği ortadan kalkınca ne olacak ?” diye konuştu.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, el emeği, göz nuru olan, kaybolmaya yüz tutmuş bir sanatımızı Mayıs ayında düzenledikleri şenliklerle yaşatmayı amaçladıklarını belirterek, “Kemalpaşa’nın sembollerinden biri olan nazar boncuğunu ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bunun için Belediye olarak köylümüze her türlü desteği veriyoruz. Hem Kemalpaşa Kaymakamlığı’nın hem de Belediyemizin verdiği destekle Nazarköy’ü bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Daha sonra Güven ve beraberindekiler Kemalpaşa’nın bir başka köyü olan Çambel’de düğün evini ziyaret etti.  Sütçüler ve Ören köylerinde ise kahve ziyaretleri yaparak köylü ile bayramlaştılar.

    Pazartesi, 21 Ekim 2013 13:57

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica