"Doğruyu söyledi iki camiden kavuldu"

Gürsel Tekin Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e, “En az Fuat Hoca kadar vicdanlı olun!” diye seslendi.

Gezi olayları sırasında eylemcilerin sığındığı Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nin müezzini Fuat Yıldırım Başbakan Erdoğan’ın iddiasının aksine “Camide içki içilmedi” dediği için önce Başakşehi’de camiye tayin edildi, arkasından da Galata’daki Arap Camii’nde görevlendirildi

“Doğru söylediği için iki camiden kovulan” müezzin Fuat Yıldırım’a yönelik baskıyı, arkası arkasına yapılan nakilleri kınayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e çağrıda bulunarak, “Bir söz vardır; Et kokarsa tuzlanır, ya tuz kokarsa ne yapılır Sayın Başkan? Tuz kokuyor. Sayın Diyanet İşleri Başkanı, lütfen elinizi vicdanınıza koyun, en az Fuat Hoca kadar vicdanlı olun” dedi.

Tekin bu konuda  açıklama yaparken, müezzin Fuat Yıldırım ile sohbet etme imkanı bulduğunu belirterek şunları söyledi;”Sohbetimizde hoca çok üzgün olduğunu belirtti.Çok ağır bedel ödedim, ödüyorum ve anlaşılıyor ki ödemeye devam da edeceğim” dedi.

Fuat hoca, yaptığının, davranışının ancak 10 yıl sonra anlaşılabileceğini ve siyasetin de bunun önemini kavrayacağını belirterek, Herşeyin bu kadar kirlendiğini bilmiyordum. Bunun bedelini ödedim. Ancak vicdanım rahat…” dediğini aktaran Gürsel Tekin görüşlerini şöyle açıkladı;

“CHP olarak müezzin Fuat Yıldırım’a sahip çıkacağız. Bunda kararlıyız. Din sadece Hac’a gitmek değildir. Vicdanlı olmak, sorumluluğunu yerine getirmekte  gerekir. En az Fuat Hoca kadar vicdanlı olmak lazım. Ama herkes şunu çok iyi bilsin ki, Fuat Hoca da, Fuat hocalar da Türkiye’de yalnız değil. CHP var. Fuat hocalar Türkiye’nin vicdanında yer etmiştir, elbette onlara yapılan baskıya, sindirme politikalarına karşı çıkacağız.”

    Cuma, 18 Ekim 2013 04:48

Bağlantılı Konular