Tanrıkulu, Başbakana çocuk işçiler konusunda politikalarının ne olduğunu sordu

Tanrıkulu’nun  soru önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

1-Adana’da okul harçlığını çıkartmak için haftalık 100 liraya çalıştığı plastik fabrikasında pres makinesine sıkışarak 14 Mart 2013 tarihinde yaşamını yitiren 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın hayatına otuz (30) bin TL değer biçilmesi hükümetinizin çocuklara verdiği değeri mi yansıtmaktadır?

2-Hükümetiniz Türkiyesi’nde çocuklarımız alınıp satılan bir meta olarak mı görülmektedir?

3-Hükümetiniz yönetimindeki Türkiye’de 2003-2013 yılları arasında 1 Ekim 2013 Tarihi itibariyle “Çocuk İşçi” sayısı nedir?

4-Tıpkı Ahmet Yıldız gibi okula gitmeleri gerekirken karın tokluğuna acımasızca zor koşullarda çalıştırılan çocuklarımız için hükümetiniz neden Sosyal Projeler uygulayamamaktadır?

5-Hükümetiniz yönetimindeki Türkiye’de kaç “Çocuk” vahşi çalışma koşullarında kolunu, parmağını, gözünü kaybetmiştir? Yaşanan bu üzücü kayıpların illere ve yıllara göre dağılımı nedir?

6-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaç çocuk işçi çalıştıran işyerine, fabrikaya, imalathaneye baskınlar düzenlemiştir?

7-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çocuk işçi çalıştırıldığına dair kaç tane şikayet ve ihbar iletilmiştir? Bu şikayet ve ihbarlardan kaçı dikkate alınarak işlem yapılmıştır?

8-Kaç işyerine, fabrikaya ve imalathaneye ceza kesilmiştir?

9-2003 yılından 1 Ekim 2013 tarihine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaç çocuğu acımasız çalışma koşullarından kurtarmıştır?

10-2003 yılından 1 Ekim 2013 tarihine kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaç çocuğu yetiştirme yurtlarına yerleştirmiştir?

11-2003 yılından 1 Ekim 2013 tarihine kadar hükümetiniz tarafından kaç çocuğun eğitim-öğretim masrafı karşılanmıştır? İllere göre dağılımı nasıldır?”

    Pazartesi, 14 Ekim 2013 17:09

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica