“Devlet, “Rent a car” şirketlerinin ve Emlak komisyoncularının en iyi müşterisi oldu"

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: “Devlet, “Rent a car” şirketlerinin ve Emlak komisyoncularının en iyi müşterisi oldu! 2012’de Türkiye yüzde 2,2 büyürken, açıklanan vergi rekortmenlerinin kârı yüzde 120-300 arasında artmış, bu gelir adaletsizliği ve çarpıklığının ne boyuta ulaştığını gösteriyor!” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak Devletin araç ve gayrimenkul kiralama şirketlerinin en iyi müşterisi haline geldiğini belirterek kamu lojmanlarının, araçlarının, arazilerinin satışı sonrasında elde bir şey kalmayınca üst düzey bürokratlar ve bakanlar için kiralanan araçlara ve konutlara milyonlarca euro ve TL ödendiğini, devletin bu yolla soyulduğunu söyledi.

Toprak, Devletin sattığı, kamu hizmet binaları, makam araçları, taşıtları ve gayrimenkullerin yerine aynı kurumlar için bina kiralama yoluna gittiğini belirterek şunları söyledi:
“2012 yılında devletin ödediği kira bedeli 220 milyon liraya yaklaşıyor. Bütçe rakamlarına göre geçen yıl 218 milyon lira kamu hizmet binaları için kira bedeli ödenmiş. Bu yıl ise sadece Nisan ayı sonuna kadar, yani 4 ayda ödenen kira tutarı 74 milyon  lira. Aynı şekilde kamu görevlilerine, üst düzey bürokratlara, bakanlara makam aracı ya da lojman tahsisi için eldeki araçlar ve gayrimenkuller, lojmanlar satıldığı için kiralama yoluna gidiliyor. Kamuoyuna yansıdığı gibi sadece Anayasa mahkemesi başkanı için oto kiralama şirketlerinden kiralanan süper lüks makam aracına aylık 7600 Euro araç kiralama bedeli ödendiği açıklanmıştır.  Bakanlar, Valiler, Kaymakamlar, Bürokratlar için kiralanan makam araçlarına ne kadar para ödendiği ise bilinmemektedir. Çünkü her kurum, her valilik, bakanlık kendisinin anlaştığı oto kiralama şirketi ile anlaşarak bu kiralamaları gerçekleştirmektedir. Bu uygulama, devlet eliyle  hükümet tercihiyle, emlak komisyoncularını, oto-araç kiralama şirketlerini zengin etmenin, yandaş şirketlere ve komisyonculara servet aktarmanın bir yöntemi haline gelmiş bulunmaktadır.  Hükümet bir yandan özelleştirmeyle, devlet mallarını, araçlarını, arazilerini, şirketlerini satmakla övünürken, diğer yandan elden çıkarttığı bu kamu varlıklarından doğan boşluğu fahiş fiyatlarla yapılan kiralamalarla doldurup, satış gelirinden daha fazla kira bedeli ödeyerek, kimleri zengin etmektedir?”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı 2012 yılı vergi rekortmenleri listesinde ilk kez matrahların (vergiye tabi kâr-kazanç tutarı) açıklanmadığının görüldüğünü,  listedeki rakamlara bakıldığında ise kâr ve kazanç oranlarının yüzde 118-120 ile yüzde 300 arasında değiştiğini belirterek, yüzde 2,2 büyüyen, milli gelirin yüzde 2,2 arttığı hiç bir ekonomide bu oranda bir kâr-kazanç düzeyinin olmadığını, bunun topluma, kamuoyuna izah edilmesi gerektiğini ifade etti.

Toprak şunları söyledi:
“Gelir İdaresi Başkanlığı, 2012 yılının Kurumlar Vergisi rekortmenlerini açıkladı. Bir farkla. Geçmiş yıllarda vergiye tabii kazanç ve beyan edilen matrahlarla birlikte ödenecek vergiler açıklanırken, bu yıl ilk kez kazanç tutarları, matrahlar açıklanmadı, sadece vergi tutarları açıklandı. Bu da bazılarının elde ettiği kârların, kazançların, yüzde 2,2 büyüyen, açlık ve yoksulluk sınırındaki insanların milyonlarla ifade edildiği bir ekonomide, utanılacak boyutta fahiş kârlar elde ettiğini göstermektedir. Tahakkuk eden vergilerden yola çıkarak,  muhtemel kazançları düşündüğümüzde ortaya hiçbir ekonomide görülemeyecek bir tablo çıkmaktadır. Rekortmenler listesinde ilk sıradaki 10 şirketin 8’i bankadır ve 2011’deki beyan edilen matrahları 13,5 milyar liradan bu yıl yüzde 300’ün üzerinde artışla 44 milyar liraya yaklaşmıştır. Listedeki ilk 100 şirketin kâr ve kazançları ise yüzde 120’ye yaklaşan bir artışla 2011’deki 33,3 milyar TL’lik tutardan 73 milyar TL düzeyine ulaşmıştır. Beyan edilen kazançların, matrahların bu yıl neden açıklanmadığı, merak konusudur. Anlaşılan hükümetin memur ve emekli maaşlarına yüzde 4-5 zam yaptığı, çalışanların ücretlerinin yüzde 3-4 arttırıldığı bir dönemde, kârların yüzde 120-300 arasında artmış olmasını hükümette izah edememekte, bu müthiş servet transferini gelir dağılımındaki adaletsizliği, büyüyen sosyal uçurumu gizlemeye çalışmaktadır.”

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 30 May 2013 13:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica