CHP’den yargısız infaza kınama

AKP iktidarında yargısız infaz / dur ihtarına uymama veya kolluk güçlerinin rasgele ateş açması sonucu yaşamanı yitirenlerin  sayısı 388’e yükseldi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yazılı bir açıklama yaparak, “Dur ihtarının” infaz sebebi olmayacağı bir Türkiye için, bir kez daha hükümeti yasal düzenleme yapmaya, yargısız infazlara “dur” demeye çağırdı” ve şöyle dedi.

“Kolluk güçlerinin “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle açtığı ateş sonucu ölenlere dün itibariyle bir kişi daha eklenmiştir! Polisin, dur ihtarına uymayarak kaçan otomobili durdurmak için açtığı ateş sonucu 43 yaşındaki Veysel Albayrak yaşamını yitirmiştir.

Kolluk güçlerinin silah kullanma yetkileri sınırlandırılmadığı sürece bu tür yargısız infazların da “dur”mayacağı çok açıktır!

2003-2011 yılları arasına yargısız infaz/ dur ihtarına uymama veya kolluk güçlerinin rasgele ateş açması sonucu yaşamanı yitiren kişi sayısı 388’dir. 2012 yılında bu sebeple öldürülen kişi sayısı ise 35’tir. 2013 yılında, Ocak-Ağustos ayları içinde her ay ortalama iki kişi olmak üzere toplam 17 kişi yargısız infaz neticesinde öldürülmüştür

İddiaya göre bir barda kavgaya karıştıktan sonra otomobille kaçan Veysel Albayrak, çeşitli noktalarda durdurulmak istendiği halde, kaçmıştır. Bu veya buna benzer sebeplerle kişiler kolluk güçlerinde kaçabilir ancak yapılacak takibatlar neticesinde yakalanıp hakkında gerekli işlemler yapılabilir. Ne var ki elindeki silah kullanma yetkisine güvenen kolluk güçleri, bu tür durumlarda soğukkanlı davranmak yerine ateş açmakta ve kişileri öldürmekte veya yaralamaktadır!

“Dur ihtarının” infaz sebebi olmayacağı bir Türkiye için, bir kez daha hükümeti yasal düzenleme yapmaya, yargısız infazlara “dur” demeye çağırıyoruz!

    Cumartesi, 05 Ekim 2013 17:36

Bağlantılı Konular