"Eğitim sistemimiz AKP döneminde yapboza dönüştürüldü ve sistem olmaktan çıkarıldı."

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İstanbul’da dershane yöneticileri ile bir araya geldi ve onların sorunlarını dinledi. Erdoğan Toprak, dershanelerin kapatılmasının popülist bir yaklaşım olduğunu belirterek, bu uygulamanın daha olumsuz sonuçlar üreteceğine dikkat çekti.

Erdoğan Toprak’ın görüşmede şu konulara değindi: “Dershaneler eğitim sistemimizde çok önemli bir boşluğu dolduruyordu. Ne yazık ki ülkemizin her tarafında aynı kalitede eğitim verilmemektedir. Dershaneler özellikle küçük şehirlerde ve yoksul bölgelerde çocukların eğitim alanındaki eksikliklerini gideriyordu. Öğrenciler arasındaki haksız ve eşitsiz yarıştaki düzey farkını kapatıyordu. Eğitim kurumlarının yerine getiremediği sorumlulukları yerine getiriyordu. Ancak AKP tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da hiç kimseye sormadan, toplumsal bir uzlaşma aramadan ve çocuklarımızın bundan nasıl etkileneceğini hesaplamadan dershanelerin kapatılacağını ilan etti. Bu tam anlamıyla bir popülizmdir. Aynı şekilde günün birinde AKP, ne parti programında ne de hükümet programında olmayan bir uygulamaya girişerek bütün bir sistemi alt üst etti. 4+4+4 hiçbir altyapı çalışması yapılmadan TBMM’den zorla geçirildi. Bu teklifi verenlerin hiçbiri eğitimci değildi. AKP’nin 11 yıllık döneminde eğitim alanında attığı her adım bu sistemi çökertmiştir. Eğitim sistemi yapboza dönüştürülmüştür.

Şimdi bütün veliler, öğrenciler ve eğitimciler dershanelerin boşluğunun nasıl kapatılacağını merak etmektedirler. Bu popülist yaklaşım öğürenciler arasındaki uçurumu arttıracaktır. Dershaneciliği yeraltına itecektir. Eğer bir sistemi değiştirdiğinizde yerine daha sağlam ve sağlıklı işleyen bir sistem getirmezseniz çok daha vahim sonuçlara neden olursunuz. Korkarım ki bu alanda da mafyatik bir eğitim düzeni oluşacaktır. Dershanelerin kapatılması AKP’nin sandığı gibi bir çözüm üretmeyecektir. Diğer yandan çocuklarımız arasındaki eğitim farkını daha da arttıracaktır. Eğitim alanında ki uçurumu derinleştirecektir. Oysa bütün toplum kesimlerinin yararlanabileceği daha eşit bir sistem kurmak mümkündür. Ancak bunun için sağlıklı bir politik akla sahip olmak gerekmektedir.”

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 06 Ekim 2013 15:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica