Akkaya, Solingen faciasının yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Etnik, dini, mezhepsel ayrılıklar üzerinden kamplaşmalar yaratarak, belli grupları “her sorunun sebebi” olarak yaftalayarak ulaşılabilecek yegâne sonuç, kan ve gözyaşıdır.” Akkaya, Solingen faciasının yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Akkaya’nın mesajı şöyle:

“Almanya’nın Solingen kentinde, bundan tam 20 yıl önce, kundaklanan evlerinde can veren vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum.

Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının yaratabileceği vahşetin an acı örneklerinden olan Solingen faciası, ayrımcılık üzerine siyaset yapanların bir kez daha düşünmeleri için vesile olmalıdır.

Etnik, dini, mezhepsel ayrılıklar üzerinden kamplaşmalar yaratarak, belli grupları “her sorunun sebebi” olarak yaftalayarak ulaşılabilecek yegâne sonuç; kan ve gözyaşıdır.

29 Mayıs 1993’te 5 yurttaşımızın canını alanlar, aslında insanlık tarihi boyunca lanetlenilmesi gereken ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının piyonlarıdır.

Katillerden en ağır şekilde hesap sorulurken, ayrımcılığı, kini, nefreti ve şiddeti kutsayan siyasetçilerin ve söylemlerin de sorgulanması gerekmektedir.

20 yıl önce Almanya’da yaşandığı gibi, ülkemizde de AKP’nin ve yöneticilerinin nefret dolu dili, toplumu germekte ve çatışma ortamını beslemektedir.

Ülkemizde siyaset yapan herkesin, toplumsal huzur, barış ve kardeşlik için daha dikkatli olması, sonucu çok ağır olabilecek ayrıştırıcı söylemlerden kaçınması en büyük arzumuzdur.

Solingen’de yaşanan acıların Almanya’da ya da Türkiye’de tekrarlanmaması umuduyla, faciada yaşamını yitiren yurttaşlarımızı tekrar rahmetle anıyor, tüm halkımıza baş sağlığı diliyorum.”

    Çarşamba, 29 May 2013 14:05

Bağlantılı Konular