"Üniversiteler, hükümetiniz tarafından birer BigBrother haline mi dönüştürülecektir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1- Emniyet Genel Müdürlüğünün düzenlediği çalıştayda, üniversitedeki öğrenci eylemlerini engellemek için kararlar alınmış mıdır? Alınmış ise bunlar nelerdir?
2- Kampüslerde 24 saat Çevik Kuvvet polisleri bulundurma ve her üniversitede Çevik Kuvvet Noktası oluşturma kararı alındığı doğru mudur?
3- Polisin, üniversite yönetimiyle işbirliği yaparak öğrencilere müdahale edebileceği ve üniversitelilerin kampüsten toplu çıkışına engel olabilecek yetkilerle donatılacağı da doğru mudur?
4- Her üniversiteye birer polis karakolu, noktası, yatakhanesi, yemekhanesi, sosyal tesisleri mi inşa edilecektir?
5- Hükümetiniz tarafından üniversitelerde yeni inşaat şantiyeleri oluşturularak yandaş bir kesim için başka bir zenginleştirme yöntemi mi uygulanacaktır?
6- Polis üniversite gençliğini mi gözlemleyecektir? Fotoğraflarını çekerek kamera ile görüntülerini kaydedecek ve sonra da kaçınılmaz bir şekilde üniversite gençliği fişlenecek midir?
7- Üniversitelerden sonra İlköğretim Okullarına, Orta Öğretim Okullarına hatta Askeri Liseler ile Harp Okullarına da polis gücü konuşlandırma planlarınız, projeleriniz bulunmakta mıdır?
8- Üniversiteler, hükümetiniz tarafından birer BigBrother haline mi dönüştürülecektir?
9- Üniversitelerde, 24 saat Toplum Polisi konuşlandırılması, hangi gelişmiş modern devletler( Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada’daki uygulamalar bilinen tipik polis uygulamalarını barındırmaz; bir tür barış, huzur elçiliğidir; silah taşıma ve fiziksel müdahalede bulunulması ağır biçimde kısıtlanmış, yasaklanmıştır.)  tarafından uygulanmaktadır?

    Cumartesi, 28 Eylül 2013 19:49

Bağlantılı Konular