Sezgin Tanrıkulu’ndan Kenya’daki katliama kınama ve başsağlığı

“El Kaide bağlantılı El Şebab’ın gerçekleştirdiği katliamda 62 kişinin yaşamını yitirmiş olması büyük bir trajedidir” diyen Tanrıkulu, yazılı bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Kenya’nın başkenti Nairobi’deki alışveriş merkezine yönelik terör saldırısında El Kaide bağlantılı El Şebab’ın gerçekleştirdiği katliamda 62 kişinin yaşamını yitirmiş olması büyük bir trajedidir. Katliamda yaşamını yitirmiş olan tüm sivillerin yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Öte yandan, Türkiye kökenli Hollanda vatandaşı Elif Yavuz’un da öldürülen 62 kişiden biri olduğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Henüz 33 yaşında, doğumuna gün sayan Yavuz, yaşamını Afrika’da sıtma sorununun çözülmesine adamış son derece parlak bir kadındı. ABD’deki Harvard Üniversitesi’nde “halk sağlığı” üzerine doktora yapan Yavuz, Türkiye için de bir gurur kaynağıydı. Yavuz’un canını alan ve üstelik de dini söylemleri kullanan terör örgütü El Şebab, bu gibi fanatik yapıların ne denli büyük tehlike kaynağı olduğunu göstermektedir. El Şebab gibi terör örgütlerinin, İslam’ı kendilerine kalkan olarak kullanması da, acı vericidir. Onun gibi güzel insanların, saldırılardan uzak yaşayabileceği, tıpkı onun hayal ettiği üzere “barış dolu bir dünya” idealinin gerçekleşmesi umuduyla; Elif’in ailesi ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

    Çarşamba, 25 Eylül 2013 15:47

Bağlantılı Konular