Faruk Loğoğlu'ndan soru önergesi

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu konuyla ilgili soru önergesi şöyle:

“Suriye’de yaklaşık iki buçuk yıldır süren iç savaş Şam yakınlarındaki bir yerleşim yerine düzenlenen kimyasal silah saldırısıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Söz konusu saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine ilişkin uluslararası platformlarda tartışmalar yaşanır ve Suriye’ye yönelik askeri bir dış müdahale gündemin üst sıralarında yer alırken, Suriye rejimine muhalif radikal dinci grupların, kimyasal silah yapımında kullanılan malzemeleri Türkiye’den temin ettiklerine ilişkin bir soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında, Adana Cumhuriyet Savcısı’nın yazdığı iddianamede, Hytham Qassap isimli bir Suriyelinin kendisine yardım eden beş Türk ile birlikte Suriye’de faaliyet gösteren El Kaide terör örgütü bağlantılı Nusra Cephesi ve Ahrar-ı Şam örgütlerine kimyasal silah (sarin gazı ve beyaz fosfor) yapımında kullanılan maddeleri temin etmeye çalıştığına yer verilmiştir.

Ayrıca, sanıkların konuya ilişkin telefon görüşmelerine de yer veren iddianamede, sanıkların kimyasal silah yapımında kullanılan maddeler dışında Adana’daki kimi adreslere havan topu yapılmak üzere krom boru siparişi verdiklerine değinilmiştir.

Suriye’de savaşan radikal grupların Türkiye’den kimyasal silah yapımında kullanılan malzemeler temin ettiğine yönelik ciddi iddialar kamuoyunda büyük bir endişeye neden olmuştur.

Konuya ilişkin olarak yanıtlanması istenen sorular şunlardır:

1- Suriye’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı örgütlere Türkiye’den kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme temin edildiği iddiası doğru mudur?
2- Bu iddia doğru ise, güvenlik ve istihbarat birimleri Adana Cumhuriyet Savcılığı’nın iddianamesinde adları geçen şahıslarla ilgili hangi zamanlarda ne tür girişimler yapmıştır?
3- Suriye’deki örgütlere silah ve malzeme temin ettiği iddia edilen Türkiye’deki işyerlerine yönelik olarak resmi makamların ne gibi uygulamaları olmuştur?
4- Söz konusu malzeme ve silahların paralarını Suudi Arabistan’ın ödediği doğru mudur?
5- Adana’da Metal Sanayi’de bulunan YEPAR Makine’nin Suriye’de savaşan örgütlere havan topu yapımında kullanılmak üzere krom boru sağladığı doğru mudur?
6- Adana başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden temin edilen kimyasal silah ve diğer savaş malzemelerinin Suriye’ye nakli güvenlik ve istihbarat birimlerimizin bilgisi dışında nasıl gerçekleştirilmektedir?
7- Suriye’de savaşan terör örgütlerinin söz konusu maddeleri Türkiye’den temin ve nakil etmeleri aşamasında güvenlik ve istihbarat birimlerimizin bir ihmali söz konusu mudur? Bu konuda şimdiye kadar yapılan ya da yapılması planlanan idari işlemler nelerdir?
8- Konuya ilişkin haberlerde, sanıkların Mayıs 2013 tarihinde yaptıkları telefon konuşmalarına yer verilmektedir. Sanıkların konuşmalarından, silah yapımında kullanılan kimyasal malzemeleri Türkiye’den rahatlıkla temin ettikleri anlaşılmaktadır. Sinir gazı (sarin) yapımında da kullanılan isopropylamine, thionylchloride, potassium fluoride, methanol, isopropanol ve white phosporus gibi kimyasal maddelerin ülkemizden temin edilmesi hangi şartlara bağlıdır? Her isteyen bu maddelere kolayca ulaşabilmekte midir?

    Perşembe, 26 Eylül 2013 14:23

Bağlantılı Konular