Öztrak ve Akkaya CHP’nin tarım mitingi öncesinde Tekirdağ’da

Öztrak, “Ayçiçeği geçen yıl bir buçuk liradan satılırken, bu yıl bir liranın altında satılıyor ve hükümetten ses yok. Müdahale fiyatı geç geldi, ithalde de yasaklama yapılmadı” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak  ile Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve beraberindeki heyet Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı’yı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında CHP’nin tarım mitingine dikkat çeken  Öztrak, Türkiye’de çiftçilerin sıkıntı yaşadığını belirtti.  Yem fiyatı ile süt fiyatının eşitlendiğini belirten Öztrak  ”Şimdi besi besicinin elinde kalmış. Sıfır faizle besi çiftliği kurdurmuşsun. Besi çiftliklerine damızlık hayvanları 7-8 milyardan aldırmışsın. Şimdi damızlık hayvanların fiyat 3-4 bin civarına düşmüş. Dolayısıyla bu işin sürdürülebilirliği yok” dedi.

Öztrak, hafta sonu düzenlenecek tarım mitinginde, çiftçilerin sorunlarının dile getirileceğine dikkat çekerek Ayçiçeği üretimi ve fiyatlarına da değindi ve şunları söyledi;

“Ayçiçeği geçen yıl bir buçuk liradan satılırken bu yıl bir liranın altında satılıyor ve hükümetten ses yok. Müdahale fiyatı geç geldi, ithalde de yasaklama yapılmadı. Şu anda, çiftçinin gözü kulağı bir tek şey bekliyor, ‘Destekleme pirimini acaba kanolanın üstüne çıkarırlar mı?’. İşte çiftçinin bu sıkıntısını haykırmak üzere, Trakya çiftçisinin bu sorununu duyurmak üzere cumartesi günü saat 14.00′de Lüleburgaz’da Trakya Tarım Mitingi yapıyoruz. Burada üreticilerimiz de olacaklar. Ben ziraat odalarımızı, birliğimizi hepinizi oraya davet etmek için geldim. Miting sizin mitinginizdir. O mitingde inşallah çiftçinin sorunlarını en iyi şekilde tüm Türkiye’ye duyururuz ve hükümeti çiftçinin meselesine çareyi üretmeye artık zorlarız diye düşünüyorum.”

Ziyarete, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ile partililer de katıldı.

    Perşembe, 26 Eylül 2013 13:55

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica