"Sizler bizim gururumuz, onurumuz olan kahramanların yakınlarısınız, hoş geldiniz, gününüz kutlu olsun"

“Herkes istediği her yerde ibadetini yapmalıdır. Yeryüzü ibadethanedir”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Gaziler Günü dolayısıyla Bilkent Otel’de gazi ve şehit yakınlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi, ayrı ayrı herkesle ilgilendi, sohbet etti ve güncel konularla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, etkinliğe gelişinde, gazetecilerin sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesine ilişkin sorularını da yanıtladı ve Türkiye Cumhuriyetinin angajman kurallarını değiştirdiğini bütün dünyaya duyurduğunu anımsatarak, “Kuralların ihlal edildiğini Suriye tarafı da kabul ediyor. Türkiye de gereğini yaptı, olaya böyle bakmak gerekir” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu şunları da söyledi; “Ama tabii kamuoyunda da tartışılıyor, ‘Suriye ile aramızda bir sınır kaldı mı’ diye. Yol geçen hanına döndü. Kimin girip kimin çıktığı belli değil. Suriye ile aramızda sınır yok aslında, sınır kalmadı. Üzerinde asıl tartışmamız gereken nokta bu. Öte yandan bu olayın fazla büyütülmemesi, bir gerginliğe kaynaklık yapmaması, tam tersine iki ülkenin dostane ilişkilerini sürdürmesinden yanayız. Barışın bu bölgede egemen olması lazım.”

Çatışarak hiç bir sonuç alınamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Cenevre süreci bu bağlamda çok önemli. Türkiye’nin Cenevre sürecine destek vermesi lazım, katkı vermesi lazım” diye konuştu.

Ancak görünen tablonun acı bir tablo olduğunu, Türkiye’nin Suriye konusunda uluslararası aktörler tarafından dışlandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Paris’te toplantı yapıldı, 3 ülkenin dışişleri bakanı çıktı ortak açıklamalar yaptı. 900 kilometre sınır komşumuz Suriye konusunda Türkiye’nin dışişleri bakanı bu toplantıya gitmedi. Eğer AKP hükümeti bizi dinleseydi böyle bir tablo yaşanmayacaktı. Gerçek bu.”

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin cami-cemevi projesine ilişkin sorusuna ise, “Herkes istediği her yerde ibadetini yapmalıdır. Yeryüzü ibadethanedir” yanıtını verdi.

    Perşembe, 19 Eylül 2013 19:02

Bağlantılı Konular