Haluk Koç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi

Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç’un Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi şöyle:

“Yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları tesisleri ve seraları zarar gören çiftçi sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin TC Ziraat Bankası AŞ. Ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullanılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayınlanmasına rağmen özellikle ay çiçeğinde çiftçinin yaşadığı sıkıntıları çözememiştir.

Bu çerçevede;
1- Bu yıl ay çiçeği fiyatlarının geçtiğimiz yılara göre düşük kalması borçlu çiftçiyi zor duruma sokmuştur. Borçların ertelenmesi için tarım sigortası aranması birçok çiftçiyi bu halktan ve ertelemeden yararlanmamasına neden olmuştur. 23 Ağustos tarihine kadar çiftçi kayıt sistemine dahil olmayanları da kapsam dışı bırakmıştır. Bu nedenle borç ertelemeden yararlanmayan çiftçilere yeni bir hak verilmesi için bakanlığınızın çalışması var mı? Bakanlığınızın böyle bir çalışması yoksa yeni bir borç erteleme yasası çıkarılabilir mi?
2- 23 Ağustos 2013 tarihi ile yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı’ndaki  birçok çiftçinin bu haktan yararlanması imkânını ortadan kaldırmıştır. Buna göre; zorunlu tarım sigortası yaptırmayan, üretimini aile  şirketi olarak devam ettiren ve  çiftçi BAĞ-KUR’undan yararlanmak için araziyi  oğlunun üstüne yaptıran üretici  arazi sahibi oğlu  gözüktüğü için ertelemeden yararlanamamıştır. Bu nedenle kararla 23 Ağustos 2013 tarihi yeni bir madde ile 31 Aralık 2013 olarak değiştirilebilir mi?
3- Çıkan kanunda borç ertelemeden yararlanmak için zorunlu tarım sigortası zorunluluğu aranmaktadır. 23 Ağustos 2013 tarihine kadar tarım sigortası yaptırmayanların borç ertelemeden yararlanamamaktadır. Bur durum çiftçiler arasında çifte standart yaratmakta ve Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.  Buna göre tarım sigortası olmayan çiftçilerinde borç ertelemeden yararlandırılmaları için çiftçilerin sıkıntılarını giderme amacıyla yeni bir düzenleme yapılabilir mi?”

    Cuma, 20 Eylül 2013 17:30

Bağlantılı Konular