"Atatürk Orman Çiftliği tarihi çekirdek alanının SİT alanı dışına çıkartılacağı doğru mudur?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1- Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan Başbakanlık Hizmet Binası nedeniyle Atatürk Orman Çiftliği tarihi çekirdek alanının SİT alanı dışına çıkartılacağı doğru mudur?
2- Başbakanlık hizmet binası girişiyle karşı karşıya olan Devlet Mezarlığı tören alanı girişinin de kapatılacağı doğru mudur?
3- Başbakanlık Hizmet binasının inşa edilmesi için 1.Derece Sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nin 3.derece Sit Alanına düşürüldüğü doğru mudur?
4- Atatürk Orman Çiftliği’nde tarihi çekirdek alanın SİT Alanı statüsünün hükümetiniz tarafından tamamen kaldırılmak istendiği doğru mudur?
5- Başbakanlık Hizmet Binası girişinin Devlet Mezarlığı Tören yolu ile karşı karşıya olması nedeniyle, sizin hizmet binasına girerken Devlet Mezarlığı girişini görmek istemediğinizi belirttiğiniz için imar  planında  tören yolunun kapatılması değişikliğine gidildiği doğru mudur?
6- Başbakanlık hizmet binası inşası için imar planında yapılan değişiklik için Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş alınmadığı ve plan değişikliğinin “Oldu bitti” mantığıyla Milli Savunma Bakanlığı’na sunulduğu doğru mudur?
7- Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde yer alan  halka açık olan 536 bin metrekarelik alana yayılan Devlet Mezarlığı’nın ve 356 bin metrekarelik  yeşil alanın yeni inşa edilecek Başbakanlık hizmet binası ile birlikte halkın rahatça dolaşamayacağı bir alan haline getirildiği doğru mudur?

    Pazar, 22 Eylül 2013 16:12

Bağlantılı Konular