Tanrıkulu İçişleri Bakanı'na soru önergesi yöneltti

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Merkezi, tecavüz mağduru bir kadına danışmanlık verirken polis memurlarının sözel şiddetine maruz kaldıklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamışlardır. Yapılan açıklamada babasının tecavüzüne uğrayan M.K.’nin talebi üzerine İştar çalışanlarının hastanede yanına gittiği ve kendisine karakolda da eşlik edildiği ancak polis memurlarının M.K.’nin taleplerini yerine getirmediği gibi İştar çalışanlarına karşı saldırgan bir tutum sergilediği belirtilmiştir.

Polis memurlarının M.K.’nin hastanede bulunduğu sürece hiçbir işlem yapmadığını, ayrıca gittikleri karakolda ifadesinin alınabilmesi için gerekli psikolog, avukat ve kadın memur olmadığının belirtildiği açıklamaya göre, M.K. karakoldan ayrıldıktan sonra İştar’ı arayarak psikologla görüşmek istemiş ve polisin kendisine “Onların yanına gitme, bize gel, seni dağa gönderecekler” gibi ifadeler kullanmıştır.

Bu bağlamda;
1- Polis memurlarının İştar Kadın Merkezi konusunda M.K’ye böyle bir uyarıda bulunduğu doğru mudur?
2- Doğruysa, yasal bir kuruluş için böyle bir ithamda bulunan polis memurları kimlerdir? Haklarında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
3- Tecavüz mağduru M.K.’nin korunması için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?”

    Pazar, 22 Eylül 2013 15:34

Bağlantılı Konular