"AKP elini spordan çek"

Toprak, “Kendi taraftar gruplarını yaratıp bunlarla provokasyon yapmak iktidara yakışmaz. Dün AKP eliyle bir tiyatro sahnelenmeye çalışılmıştır. Olay baştan sona bir provokasyonudur.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Beşiktaş ve Galatasaray maçında çıkan olaylar sonrasında Çarşı Grubunu ziyaret etti. Konuyu TBMM’ye taşıyacağını bunun için hem araştırma önergesi hem de soru önergesi verdiğini söyleyen Toprak şunları söyledi.

“Uzun bir süredir AKP iktidarı aralarında Beşiktaş taraftarının da bulunduğu birçok taraftar grubuna karşı büyük bir saldırı içindedir. Gezi olayları sonrasında Çarı Grubuna yapılan operasyon sonuç vermeyince AKP sorunu tribünde çözmeye çalışmıştır. Dün maç öncesi hem sosyal medyada yapılan tartışmalar hem de seyircilerin stada girerken yapılmayan ya da göstermelik yapılan aramalar, biletlerin okutulmadan insanların içeriye alınması, birçok kişinin turnikelerden atlayarak stada girilmesine izin verilmesi olayın önceden tezgâhlandığını göstermektedir. Kale arkası tribününe alınan ve Beşiktaş taraftarı olduğu şüpheli kişiler daha sonra tekbir getirerek sahaya inmiş ve maçın tatil edilmesine neden olmuştur. Buradaki temel amaç Beşiktaş’ın haftalarca seyircisiz oynamasını sağlamak ve Çarşı Grubuna yönelik yeni bir operasyon başlatılmasını sağlamaktır. Görevi; stat güvenliği ile maçların sağlıklı bir ortamda oynanması sağlamak olan AKP hükümeti bunun tam tersi bir misyonla hareket etmekte ve insanları statlara gelmesine engel olmak gibi bir çaba içerisine girmektedir. AKP’nin korkusu Gezi direnişinin ve sloganlarının statlarda atılmasıdır. Bunu engellemek adına yapılan şey ise Türk futboluna, tarihin en büyük zararını verecektir. Dün o statta birilerinin hayatını kaybetmemesi büyük bir şanstır. AKP on binlerce insanın hayatını tehlikeye atmıştır.

AKP son zamanlarda provokasyonlarla iktidarda kalmaya çalışmaktadır. Daha önce boşa çıkan provokasyonlar yine boşa çıkacaktır. Hiçbir iktidar provokasyonla ayakta kalamaz. AKP elini spordan çekmelidir. Kendi taraftar gruplarını yaratıp bunlarla provokasyonlar yapmak bir iktidara yakışmaz. Şimdi AKP’ye düşen tekbir getirerek sahaya inerek olayları başlatanları yargı önüne çıkarmaktır. Bunun yapmadığı sürece AKP bu olayların sorumlusu olarak kalacaktır. Dopingle sarsılan sporumuz şimdi derin ellerin provokasyonuyla bir yok oluşa sürüklenmektedir.”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Beşiktaş –Galatasaray maçında yaşanan olayları TBMM ‘ye taşıdı. Toprak konu ile ilgili Meclis Araştırması istedi,Gençlik ve Spor Bakanı tarafından yanıtlanmak üzere  soru önergesi verdi.

    Pazartesi, 23 Eylül 2013 12:23

Bağlantılı Konular