İzmir Milletvekili Güler, "12 Eylül’le beraber Türkiye’nin başına iki büyük bela sarılmıştır!"

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde ADD tarafından düzenlenen Düşünce Okulu’nda ders verdi.

İzmir Milletvekili Güler, buruda yaptığı konuşmada; “Türkiye’nin bugün yaşadığı tüm temel sorunların nedeni Amerikancı 12 Eylül darbesidir. 12 Eylül’le beraber Türkiye’nin başına iki büyük bela sarılmıştır. Birisi dinci devlet özlemi, ikincisi ayrılıkçı terör. Bugün AKP’nin 10 yılı bulan iktidarı 12 Eylül 1980’de açılan neoliberal karşı devrimin üzerinde yükseldi. Türkiye’nin tüm kamu mallarının ulusal zenginliklerinin özelleştirilmesi, 24 Ocak kararları ve o kararları uygulama süreci 12 Eylül’le başladı.” dedi.

Güler, 1. İzmir Suphi Gürsoytrak Atatürkçü Düşünce Okulu’nda Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen gençlere Yeni Anayasa çalışmaları ile 33. yılında 12 Eylül darbesini değerlendirdi.

“Mustafa Kemal’i anlamak, anlatmak ve Türkiye’de yaşanan son güncel gelişmeleri değerlendirmek” konulu derse giren Güler, ders sonrasında öğrenciler ile birlikte Bornova – Büyükpark’a geçerek ADD Gençlik Kolları tarafından yapılan basın açıklamasına katıldı.

“Türkiye’yi sürükleyen gericilik 12 Eylül 1980 ile başladı”
Düşünce okulunun son günündeki derse, 12 Eylül darbesinin Türkiye’de neden olduğu gelişmeleri anlatarak başlayan Güler şöyle konuştu: “Türkiye’nin bugün yaşadığı tüm temel sorunların nedeni Amerikancı 12 Eylül darbesidir. 12 Eylülle beraber Türkiye’nin başına iki büyük bela sarılmıştır. Birisi dinci devlet özlemi ikincisi ayrılıkçı terör. Bugün AKP’nin 10 yılı bulan iktidarı 12 Eylül 1980’de açılan neoliberal karşı devrimin üzerinde yükseldi. Türkiye’nin tüm kamu mallarının ulusal zenginliklerinin özelleştirilmesi 24 Ocak kararları ve o kararları uygulamaya sokan 12 Eylülle başladı”.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Türkiye yurttaşlık temelinden kul temeline, ulusal temelden ümmet temeline geçirildi diyerek eleştirilerine devam eden Güler, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’yi federalizme sürükleyen yerelcilik 12 Eylül’le Türkiye’nin gündemine girdi ve Türkiye’yi yurttaşlık temelinden kul temeline ulusal temelden ümmet temeline sürükleyen gericilik 12 Eylül 1980 ile başladı. Karşı devrim 33 yıldan buyana sinsice ilerleyişini adeta kesintisiz sürdürdü. Ancak şimdi deniz bitti. 12 Eylül 1980’in 33. yılında artık rüzgar tersine döndü Türkiye 12 Eylül 1980 neoliberal gericiliğinin getirdiği her türlü yıkıma son vermek üzere direniş kararı aldı. Biz 12 Eylül’ün 33. yılında ülkemizin aydınlık geleceğine doğru yürüyoruz”.

Güler’in verdiği ders sonrasında ADD Gençlik Kolları, 12 Eylül darbesinin ülkede nelere neden olduğunu anlatan bir basın açıklaması yaptı. ADD Gençlik Kolları Genel Başkanı Burçak Tüter tarafından okunan açıklamada AKP’nin 11 yıldır uyguladığı politikalar sert bir dille eleştirildi. Tüter, “12 Eylül döneminde, 1,5 milyon kişi fişlendi, genç insanlar idam edildi,  gazeteciler tutuklandı, üniversite hocaları göz altına alındı, zorunlu din dersi eğitimi getirildi. Daha birçok benzer uygulama ile koca bir kuşak uysallaştırıldı ve yok edildi. Bugün de 12 Eylül’ün izinden gidenler söylediklerimizi doğrularcasına fişlemelere devam ettiler. Genç insanlar Gezi Parkı direnişinde polis tarafından öldürüldü, Üniversite hocaları terörist ilan edildi, mozaik inanç yapımız ayrılıkçı hale getirildi, Cami-Cemevi projesiyle toplum tahrik edildi. Okullarda kuran dersi seçmeli hale getirildi. Toplum AKP’nin bu uygulamalarından zaten haberdar ve gerekli tepkiyi vermektedir.  Asıl üzerine düşmemiz gereken 12 Eylül ile hesaplaşacağız deyip, halkı 12 Eylül 2010’da referanduma götürüp, 12 Eylül uygulamalarını kaldıracağına, bunlara sahip çıkan AKP’nin tutumudur. Nedir bu sahip çıktığı konular; demokrasiye ve dillerinden düşürmedikleri milli iradeye yapılmış olan en büyük darbe olan, seçim barajıdır. Yeni YÖK taslağıdır. Özel yetkili mahkemelerdir. Görüyoruz ki 12 Eylül mirası ile AKP hesaplaşmamış, tam tersine sahip çıkıp, geliştirmiştir” dedi.

    Cuma, 13 Eylül 2013 11:11

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica