"Sağlıkta dönüşüm diyerek makyajlanan sağlık hizmetleri, 11 yılda para ödemeden alınamaz bir hizmet haline getirilmiştir"

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Sağlıkta dönüşüm diyerek makyajlanan sağlık hizmetleri, 11 yılda para ödemeden alınamaz bir hizmet haline getirilmiştir” dedi.

Atıcı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, şehir hastaneleri projesine ilişkin eleştirilerde bulundu.

Hükümetin, 11 yıldır uyguladığı sağlık politikaları sonucunda vatandaşın anayasal hakkı olan sağlık hizmetlerini alamaz hale geldiğini söyleyen Atıcı, “Hükümet, uluslararası şirketlere hazine garantisi vererek hastane yaptırıyor, daha da kötüsü bu hastaneleri aynı şirketlere işlettirmeye çalışıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın 30 yıl boyunca kira ödemek zorunda kalacağını ifade eden Atıcı, kira için ödemeyi planladığı bedelin en az 40 milyar lira olduğunu söyledi.

Bu hastanelerin tekel durumuna geleceğini belirten Atıcı, insan sağlığının alınır satılır bir mal haline geldiğini ifade etti.

Bu hastanelerden beş yıldızlı otelde kalacak parası olanların yararlanabileceğini söyleyen Atıcı, “Sağlıkta dönüşüm diyerek makyajlanan sağlık hizmetleri, 11 yılda para ödemeden alınamaz bir hizmet haline getirilmiştir” görüşünü savundu.

Halkın hastalıkla, sağlık çalışanın da kendisine yönelen şiddetle “dönüşümün bedelini aldığını” belirten Atıcı, kamu özel otaklığının kanser gibi başka alanlara da yayılacağını, milli eğitimde de uygulanacağını ifade etti.

    Cuma, 13 Eylül 2013 13:24

Bağlantılı Konular