Mısır ziyaretini sürdüren CHP heyeti Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi ile görüştü

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Fehmi’nin CHP heyetiyle yaptığı görüşmede, Mısır’ın kardeş Türk halkıyla aralarında sorunlarının olmadığını vurguladığı belirtildi.

Mısır televizyonu CHP Heyeti’nin haberlerini Mısır’ın demokrasi programının arkasından ikinci haber olarak verdi.

CHP heyeti Genel Başkan yardımcısı Faruk Loğoğlu ve Milletvekili Osman Korutürk’ten oluşan CHP Heyeti resmi ve özel temasları çerçevesinde Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ilede görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Fehmi’nin CHP heyetiyle yaptığı görüşmede, Mısır’ın kardeş Türk halkıyla aralarında sorunlarının olmadığını vurguladığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Fehmi’nin iki ülke arasındaki ilişkilerin ve uzun süreli stratejik çıkarların, dar ideolojik tutumların üstünde belirlenmesi gerektiğini ifade ettiği belirtilen açıklamada, “İlişkilerin karşılıklı saygı, ortak çıkarlar ve içişlerine karışmama” üzerine kurulduğunu söylediği kaydedildi.

Açıklamada, Fehmi’nin iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan tıkanıklığın giderilmesi, Mısır kamuoyunun aşırı kızgınlığının yatışması için vakte ve Mısır halkının iradesine, siyasi ve dini sembollerine tam saygıyı yansıtan açık duruşlara ihtiyaç duyulduğunu aktardığı ifade edildi.

CHP heyetinin de Mısır halkının iradesine saygıyı vurguladığının belirtildiği açıklamada, heyetin iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin bozulmaya yüz tutmasını endişe verici bulduğu ve Ortadoğu’nun iki büyük devleti arasındaki stratejik ilişkilerin yeniden sıcaklık kazanması yönünde yeni kanallar açılmasının önemini vurguladığı bildirildi.

Açıklamada, CHP heyeti başkanı Loğoğlu’nun görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin korunmasının önemine dikkati çektiği ve heyetin görevinin Türkiye’nin dış siyasetinin komşu ülkelerle ilişkilerindeki yapılan yanlışların düzeltilmesi çerçevesinde olduğunu ifade ettiği belirtildi.

Loğoğlu, toplantı sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fehmi ile yaklaşık 1 saat 15 dakika süren kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “İstenilen tüm konular gündeme getirildi. Dışişleri Bakanı Fehmi, Türkiye Mısır ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Mevcut durumu memnuniyet verici bulmadığını ifade ederek, bu yönde şikayetlerini ve serzenişlerini çok açık bir dille iletti” diye konuştu.

Loğoğlu, programları dahilinde, Ezher Şeyhi Ahmed Tayyip, Kıpti Patrik  Papa Tavadros ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı temsilcisi iki bakanla da görüşmeyi planladıklarını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Mısır Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Hazım Ömer’le yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, da, 30 Haziran gösterileri sonrasında Mısır ordusunun yönetimi ele almasına ilişkin, “CHP olarak 3 Temmuz’da Mısır halkının yaptığı tercihi destekliyoruz. Hiç kimse Mısır halkının kararına müdahale edemez” diye konuştu.

Mısır’daki krizin herhangi bir taraf dışlanmadan diyalogla çözülmesinden yana olduklarını ifade eden Loğoğlu, 2015 yılında gerçekleştirilecek parlamento seçimlerine değinerek, “2015 yılında iktidara gelerek Türkiye’nin dünya ülkeleriyle ilişkilerinin haritasını değiştireceğiz. Parti olarak Başbakan Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik siyasetinden rahatsızlık duyuyoruz. Suriye’ye yönelik askeri müdahaleyle ilgili parlamentoda oylama yapılması durumunda buna cevabımız hayır olacaktır” şeklinde konuştu.

Suriye’deki krizin çözümünün siyasi olmasından yana olduklarını vurgulayan Loğoğlu, Rusya’nın, Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılmasıyla ilgili girişimini desteklediklerini belirtti.

Mısır Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Hazım Ömer de her iki partinin Mısır ve Suriye politikalarının örtüştüğünü aktardı.

    Çarşamba, 11 Eylül 2013 15:01

Bağlantılı Konular